Sprawne rozbieranie kółka

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Soanvig
Posty: 6
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 2:49
Moje rolki: Fila
Jeżdżę od: 01 maja 2003

Sprawne rozbieranie kółka

Post autor: Soanvig » czw lutego 17, 2011 3:35

Jak sprawnie rozebrać kółko z łożyska, aby dostać się do tulejki? Bo mnie to nie wychodziło :) Próbowałem tą tulejkę wypchnąć naciskając kluczem imbusowym na brzeg tulejki, ale to mi tylko zepsuło łożysko, bo zjechał klucz i wgniótł łożysko.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sprawne rozbieranie kółka

Post autor: zico » czw lutego 17, 2011 5:51

Soanvig pisze:Jak sprawnie rozebrać kółko z łożyska, aby dostać się do tulejki? Bo mnie to nie wychodziło :) Próbowałem tą tulejkę wypchnąć naciskając kluczem imbusowym na brzeg tulejki, ale to mi tylko zepsuło łożysko, bo zjechał klucz i wgniótł łożysko.
Jeśli masz te tulejki, które wchodzą w łożyska to najlepiej jest stosować klucz, który opiera się o tą tulejkę i ją wypycha.
Kiedyś nie mając narzędzi znalazłem okrągły ołówek, zeszlifowałem go tak, że wyglądał jak beleczka. Pasował idealnie - miał fi 8mm.
Czyli musisz znaleźć jakiś przedmiot, który ma fi 8mm. Opierasz kółko z łożyskami centralnie na tym przedmiocie i naciskach z góry. Pierwsze łożysko wyjdzie z góry.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Soanvig
Posty: 6
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 2:49
Moje rolki: Fila
Jeżdżę od: 01 maja 2003

Re: Sprawne rozbieranie kółka

Post autor: Soanvig » czw lutego 17, 2011 6:14

Coś mi to nie wychodzi. Chodzi o to, że śruby mam 6mm a otwór w łożysku 8mm. I nie umiem wymienić tych tulejek, no coś mi nie wychodzi. Kółko mi przez tą różnicę nie lata dokładnie wokół osi podczas jazdy i wiem, że będzie skutkowało to jakimiś kolizjami i zniszczeniem samego kółka. Ale wymyśliłem taki myk, i śrubę owinąłem papierem z drukarki tak, żeby idealnie pasowała do otworu. Na razie zrobiłem tak jedno kółko i wydaje się, że dobrze się sprawuje. Może być takie coś zastosowane?

EDIT:

Dobra, udało mi się rozmontować nowe kółko, jakoś mi się udało przez przypadek. Ale pytanie:

Jak rozmontować kółko z tulejką 6mm, kiedy, pomimo wszelkich wysiłków, nie wszystkie kółka da się rozebrać? To wygląda tak, jakby to łożysko było zespolone z tą tulejką o.O

Udało mi się z 4 stare kółka rozmontować. Czyli będę miał 4 nowe, na dobre pasowanie zakręcone. Dam jest na środek rolek, po dwie na każdą. A na przednie i tylnie dam jako z papierem.

Ale nadal mam pytanie jak to rozkręcić? Bo wydaje się jakby były ze sobą zespolone łożysko i tulejka w starych kółkach

No! Młotkiem schodzą te tulejki ze starych kółek :D

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Sprawne rozbieranie kółka

Post autor: zico » czw lutego 17, 2011 7:37

Zrób zdjęcie tych kółek, łożysk i tulejek to ogarniemy to szybciej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Soanvig
Posty: 6
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 2:49
Moje rolki: Fila
Jeżdżę od: 01 maja 2003

Re: Sprawne rozbieranie kółka

Post autor: Soanvig » czw lutego 17, 2011 8:21

Już to ogarnąłem z młotkiem ^^

Awatar użytkownika
szwed
Czterokółkowiec
Posty: 62
Rejestracja: pn kwietnia 26, 2010 9:36
Moje rolki: Powerslide C4
Jeżdżę od: 01 maja 2010

Re: Sprawne rozbieranie kółka

Post autor: szwed » pn marca 21, 2011 11:19

Soanvig pisze:Już to ogarnąłem z młotkiem ^^
bo bez młota to nie robota... :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”