Opory na łożyskach

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Madex
Posty: 20
Rejestracja: wt kwietnia 24, 2007 9:22

Opory na łożyskach

Post autor: Madex » śr czerwca 26, 2013 11:25

Witam,
kupiłem nowe rolki powerslide imperial. Dostałem je już skręcone w kartonie i mam pewne obawy odnośnie kółek. Kółko przednie i tylnie jest tak mocno przykręcone, że bardzo trudno jest je odkręcić, a dwa środkowe z lekkim oporem ale się odkręcają. Co więcej jak się poruszy wszystkimi to najwcześniej przestają się kręcić właśnie tylnie i przednie kółko. Czy to jest normalne czy powinienem to zmienić?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Opory na łożyskach

Post autor: Doody » śr czerwca 26, 2013 1:14

Często się spotykam z tym że pierwsze i ostatnie koło kręcą się gorzej. Kiedy dokręcamy śruby szyna w 2 środkowych kółkach dochodzi do łożysk równomiernie ponieważ mostki w szynie są po obu stronach kółka w przypadku pierwszego i ostatniego koła jest inaczej dlatego bardo ważną sprawą jest tu dobór odpowiedniej szerokości tulei i właśnie z szerokością tulei można kombinować aby poprawić tą sytuację.

Pytanie o ile gorzej w twoim przypadku kręcą się te koła? Zatrzymują się od razu czy kręcą parę/paręnaście sekund?
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Madex
Posty: 20
Rejestracja: wt kwietnia 24, 2007 9:22

Re: Opory na łożyskach

Post autor: Madex » śr czerwca 26, 2013 5:16

Tak , ze 3 sekundy kręcą się przednie i tyle, środkowe dużo dłużej. Dodatkowo słychać lekkie "bicie" łożysk/kółek podczas gdy się kręcą. Nie jest tak idealnie cicho. Nie wiem trochę się może czepiam: )

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Opory na łożyskach

Post autor: Doody » śr czerwca 26, 2013 9:04

3s to rzeczywiście dość krótko, choć wychodzę z założenia że za bardzo nie ma się co przejmować tym jak długo kręcą się koła bez obciążenia.

Możesz pokombinować z tulejami ale do tego musisz mieć dostęp do suwmiarki aby pomierzyć je z dokładnością do 1/100mm i oczywiście do sporej ilości tulei. To też nie gwarantuje sukcesu. W mojej sebowej szynie 255 też koła się kiepsko kręciły i o ile trochę pomogło wstawienie tulejek szerszych, to pożądany efekt otrzymałem dopiero po wymianie łożysk na Bones Super Reds (wcześniej przetestowałem chyba z 5 innych rodzajów łożysk bez efektu).

W PS Phuzion Urban 11 na których jeździ moja żona pomogło dopiero szlifowanie szyny ( viewtopic.php?f=5&t=5442&p=63601&hilit= ... +11#p63601 )

No niestety, czasem dopiero eksperymenty pomagają.

Nie wiem czy już jeździłeś na tych rolkach? Jeśli nie to pojeźdź, łożyska czasem potrzebują ułożyć się pod obciążeniem - też tak bywa.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Madex
Posty: 20
Rejestracja: wt kwietnia 24, 2007 9:22

Re: Opory na łożyskach

Post autor: Madex » czw czerwca 27, 2013 12:26

Dziękuję za pomoc. Będę kombinował : )

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”