wyskakujące łożyska

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

sstolper
Posty: 46
Rejestracja: wt lipca 05, 2011 8:55
Moje rolki: Rollerblade
Jeżdżę od: 01 maja 2011
Lokalizacja: Słupsk

wyskakujące łożyska

Post autor: sstolper » czw sierpnia 08, 2013 10:22

Witam szanownych forumowiczów,

Ostatnio kupiłem kółka am-wing wraz z tulejkami do RB Tempest. Założyłem do nich łożyska sg9 z oryginalnych kółek i generalnie wszystko ok. poprawa jakości i szybkości jazdy jest zauważalna jednak podczas czyszczenia dostrzegłem, że łożyska (nie wszystkie) jakby łapały niewielki dystans do wewnętrznego pierścienia. Wygląda to tak, że jak docisnę łożysko 2 kciukami to wskakuje ono głębiej co może a nie musi objawić się lekkim wyskokiem łożyska po przeciwnej stronie. W ogóle w w nowych kółkach mam wrażenie jakby łożyska miały trochę luźniej. Czy to normalne czy może wymaga zastosowania innych łożysk?

Tak na marginesie w sytuacji właściwego spasowania łożysk (styk obu z wewnętrznym pierścieniem) ,czy przy potrząśnięciu kółkiem tulejka powinna "latać" w środku czy też być dociśnięta przez łożyska? Mimo identycznych tulejek różnie to bywa. W 2 z 8 kółek musiałem założyć tulejki o istotnie mniejszej szerokości, aby uzyskać rotację kółka bez oporów, czerwona tulejka miała 10,3 mm a zamienna 10,2 mm.

I jeszcze jedna sprawa. Przed jednym z maratonów widziałem jak uczestnik polewał oliwką ośki i tulejki, czy takie działanie jest wskazane?

Dziękuję za ewentualne komentarze.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wyskakujące łożyska

Post autor: zico » czw sierpnia 08, 2013 11:48

witaj,

luz w sg9 jest normalnym zjawiskiem.
Luźna tulejka pomiędzy łożyskami to też częsty widok, po dokręceniu opiera się o pierścienie wewnętrzne.
Smarowanie osi, tulejek - z pewnością zawodnik nie miał pojęcia o prawidłowym dopasowaniu tulejek do łożysk i kółek, a chciał podkręcić ich swobodne toczenie.
Tak obfite smarowanie może być powodem ślizgania się kół, jeśli oliwka wycieknie na kółka.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: wyskakujące łożyska

Post autor: bj43 » pt września 06, 2013 10:50

Poczytaj także tutaj: viewtopic.php?f=5&t=7280 , gdzie temat tulejek został szerzej opisany.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”