Wymiary tulejek dla kółek

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Wymiary tulejek dla kółek

Post autor: _blues_ » sob sierpnia 10, 2013 5:59

Witam,

Temat doboru tulejek przewija się notorycznie. Ostatnio też się na to "nadziałem" przy wymianie kółek.

Zmieniłem standardowe Rollerblade 80mm (baaardzo mało trwałe, po miesiącu mało intensywnej jazdy część ma już wymiar 76mm). Kupiłem dMb, założyłem, było fajnie... ale łożyska słabo się obracały. Po kombinowaniu, testowaniu i wymienianiu wyszło mi, że to wina tulejek, które przełożyłem (miały wszystkie około 10,2 mm). Po zmianie na 10,35 mm, które mi zalegały z jakiegoś "kanibalizmu" - jak ręką odjął.

Pytanie jest następujące - czy jest możliwość znalezienia jakie kółko wymaga jakich tulejek? A może to zależy bardziej od łożysk? Czy producenci gdzieś umieszczają takie dane? Przecież zestawy fabryczne muszą mieć takie dane, przynajmniej jako referencyjne...

To trochę frustrujące kiedy się kupuje nowe kółka, zakłada, niby wszystko gra, a efekt jest conajmniej mało zadowalający... Inna sprawa, że tulejki kupuje się na sztuki, a nie o konkretnym wymiarze.
Ostatnio zmieniony ndz sierpnia 11, 2013 12:16 przez _blues_, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wymiary tulejek dla kółek

Post autor: zico » sob sierpnia 10, 2013 10:59

Producenci raczej nie dają tej informacji, za to niektóre firmy jak np. Simmons Racing sprzedają pakiety tulejek 16 rodzajów szerokości, co 0,03cm.
Można zmierzyć szerokość wewnętrzną kółek w osadzeniu łożysk, ale najlepiej dopasowywać lub po prostu zapytać konkretnego sprzedawcy :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wymiary tulejek dla kółek

Post autor: _blues_ » ndz sierpnia 11, 2013 12:08

zico pisze:Producenci raczej nie dają tej informacji
Bardzo dziwna taktyka. Powinno im przecież zależeć na podaniu takich danych, żeby ludzie byli jak najbardziej zadowoleni z używania ich produktów... A tak jest fałszywa opinia: "do bani te nowe kółka, na starych było lepiej"...
zico pisze:za to niektóre firmy jak np. Simmons Racing sprzedają pakiety tulejek 16 rodzajów szerokości, co 0,03cm.
Ok, ale przy pozostałych produktach kupuję kota w worku - zamawiam komplet tulejek i nie mam pojęcia jakiej dokładnie one są wielkości. Jeszcze pół biedy jak mam sklep w pobliżu, można pójść z suwmiarką i pomierzyć (swoją drogą - ciekawie sprzedawca na mnie by popatrzył jakbym mu wyciągnął suwmiarkę i zaczął mierzyć towar ;)
zico pisze:Można zmierzyć szerokość wewnętrzną kółek w osadzeniu łożysk
Ale jeżeli zamawiam wysyłkowo to zmierzę to po zakupie dopiero. I zamówię kolejną przesyłką.
1. Czas
2. Koszty
3. Frustracja :)
zico pisze:ale najlepiej dopasowywać
Dopasować == posiadanie góry tulejek.
zico pisze:lub po prostu zapytać konkretnego sprzedawcy :)
Mały wniosek racjonalizatorski: pisać w opisach kółek ten wymiar. To dużo ułatwi wszystkim (sprzedawca: raz mierzy, kupujący: wie jaką tulejkę potrzebuje :) ).
A potrzebuję na teraz: dMb - Triumph 80mm/85a

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wymiary tulejek dla kółek

Post autor: zico » ndz sierpnia 11, 2013 7:33

Do kółek dMb pasują tulejki od AM-Wing.

:)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wymiary tulejek dla kółek

Post autor: _blues_ » ndz sierpnia 18, 2013 10:03

Wracając trochę do tematu wymiarów tulejek...

Za cienka tulejka - wiadomo co powoduje.
Ale jakie są objawy i konsekwencje za grubej tulejki? Do kółka, które wymaga 10,2 wrzucam 10,35

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wymiary tulejek dla kółek

Post autor: zico » ndz sierpnia 18, 2013 11:31

Może mówmy o wąskiej i szerokiej. Szeroka może powodować tą samą sytuacją, co wąska (brak idealnego ustawienia pierścienia wewnętrznego łożyska) + dodatkowo nie idealne ustawienie płaszczyzny pierścienia wewnętrznego łożyska do szyny.

Jednak na szerszej w większości przypadków łożyska toczą się dużo lepiej lub w ogóle toczą niż na węższej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiary tulejek dla kółek

Post autor: bj43 » czw sierpnia 29, 2013 8:19

Szerokość tulejki powinna być dokładnie taka, jaki jest odstęp pomiędzy płaszczyznami oporowymi dla łożysk w kółku.
Przed montażem łożysk należy piastę kółka dokładnie oczyścić tak, aby nic nie ograniczało możliwości wciśnięcia łożysk do końca, do zetknięcia się z płaszczyznami oporowymi. Przy ciasno spasowanych elementach trzeba nieraz użyć pewnej siły (nie młotka, bo można uszkodzić łożysko).
Kółka standardowo mają szerokość 24 mm, łożyska 2x7 mm. Na tulejkę pozostaje 10 mm. W praktyce wymiar ten zależy od dokładności wykonania elementów i stopnia zużycia piasty.
Przy tulejce za wąskiej dokręcenie śruby mocującej kółko powoduje osiowe przesunięcie bieżni wewnętrznej łożysk w stosunku do bieżni zewnętrznej (w głąb kółka) powodując wstępne naprężenie osiowe łożysk. Kulki odkształcają się sprężyście powodując zwiększenie tarcia potoczystego łożysk i przyspieszone ich zużycie. Po poluzowaniu śruby kółko od razu zaczyna się lepiej kręcić.
Przy tulejce za szerokiej występuje luz osiowy łożysk w stosunku do kółka. Powoduje to przesuwanie się bieżni zewnętrznych łożysk w piaście kółek w czasie jazdy i wycieranie tych piast. Za szeroką tulejkę także można wykryć nie wyjmując kółka z rolek. Należy w tym celu, trzymając rolki za ramę, naciskać mocno kółko obydwoma kciukami jednocześnie, raz z jednej strony, raz z drugiej strony kółka. I tak na zmianę. Jeśli po takim naciśnięciu usłyszymy charakterystyczny stuk, świadczący o przesunięciu się łożysk w stosunku do piasty kółka wzdłuż jej osi, tulejka jest za szeroka.
Gdy brak możliwości zakupu tulejki o właściwym wymiarze, to przy minimalnych zdolnościach manualnych można poradzić sobie z problemem zbyt wąskiej tulejki przy pomocy cienkich, pierścieniowych podkładek (np. wyciętych z puszek po napojach) lub płaskiego pilnika przy tulejce za szerokiej.
Podczas czyszczenia łożysk należy tulejki przywiązywać do współpracujących z nimi kółek tak, aby nie doszło do ich wymieszania.

Obrazek
Wymaganą szerokość tulejki można ustalić przy pomocy suwmiarki. W tym celu do kółka wkładamy tylko jedno łożysko dopychając mocno do oporu. Następnie tylną krawędź suwmiarki wsuwamy do otworu piasty z drugiej strony kółka, opieramy o krawędź oporową, a wystający pręt pomiarowy przesuwamy do zetknięcia się z boczną powierzchnią wewnętrznej bieżni łożyska.
Kupując gotowe tulejki wybieramy rozmiar najbardziej zbliżony do wyniku pomiaru lub minimalnie szerszą, jeśli materiał, z jakiego tulejka jest wykonana, ma tendencję do odkształcania się po dokręceniu śrub mocujących kółko.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”