[łożyska] Roll Line Skil – Speedmax Abec 9

Polecany sprzęt do jazdy freestyle i freeride / freestyle and freeride skates

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Regulamin forum
W tym dziale umieszczamy nowości sprzętowe, testy. Większość prezentowanego sprzętu jest z pierwszej ręki, tzn., że mieliśmy "namacalny" kontakt z produktem i staraliśmy się jak najbardziej rzetelnie go opisać i przedstawić. Jeśli ktokolwiek jest zainteresowany umieszczeniem swojego produktu lub chociażby zdjęcia, proszę o kontakt na e-mail.
Awatar użytkownika
scooby666
Czterokółkowiec
Posty: 67
Rejestracja: wt kwietnia 03, 2012 10:53
Moje rolki: Rollerblade Open Shell
Jeżdżę od: 15 mar 1999
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[łożyska] Roll Line Skil – Speedmax Abec 9

Post autor: scooby666 » ndz listopada 18, 2012 10:40

Jakiś czas temu dostałem od Roll Line Skil paczkę ze sprzętem do testów, niby nic nadzwyczajnego, ale moją uwagę zwróciły niekonwencjonalne łożyska. Noszą nazwę Speedmax ABEC 9. Zapytacie pewnie co może być interesującego w zwykłych stalowych łożyskach, poza dokładniejszym wykonaniem?

Obrazek

W porównaniu do standardowych łożysk posiadających 7 stalowych kulek i dosyć wąską obręcz, te posiadają 11!! mniejszych i około 3 razy szerszy "ring". Oczywiście wpływa to dosyć znacząco na wagę, jednak nie jest to tak znaczący % masy całej rolki by odczuć różnicę. Poza tym posiadają z obu stron blaszki.

Obrazek

Największą zaletą takiego wykonania powinny być mniejsze opory toczenia i trwałość. Dlaczego? Większa liczba, mniejszych kulek powinna lepiej znosić obciążenie, które bardziej równomiernie będzie się rozchodzić na każdą z nich. Dodatkowo dużo masywniejsze obręcze są odporniejsze na odkształcenia, co za tym idzie ogólna wytrzymałość takiego rozwiązania może być dużo lepsza niż w standardowym typie łożysk.

Obrazek

Niestety nic nie jest idealne. Łożyska są nierozbieralne, jak znaczna część na rynku. Z serwisowaniem będzie ciężko. Poza tym nie pasują do każdego typu szyny. Mogę zapewnić, że będą działać w takich, w których pieski(także te zintegrowane) mają okrągły kształt. W innych szerokie obręcze prawdopodobnie spowodują ocieranie, tak jak w moich szynach Salomona 3V SL(możecie to zobaczyć na filmiku z youtube).
Zapomniałbym o najważniejszym! Cena za 16 łożysk, którą znalazłem na stronie firmy to 36 euro. Czy to dużo? Na dzień dzisiejszy ciężko mi powiedzieć, bo jeszcze na nich nie jeździłem. Po przetestowaniu ich napiszę coś więcej. Mam nadzieję, że będzie to bardzo dobra alternatywa do klasycznego rozwiązania.

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Jazda freestyle i freeride / freestyle i freeride inline skating”