Dla całej rodziny

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

d.laurent
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 30, 2011 10:39
Jeżdżę od: 01 sty 1911

Dla całej rodziny

Post autor: d.laurent » pn maja 30, 2011 11:29

Witajcie,
we trójkę (syn, żona, ja) chcemy zacząć rekreacyjnie turlać się na rolkach. Nasz budżet nie jest z gumy, więc w grę wchodzą raczej budżetowe pozycje. Z lektury forum wychodzi na to, że najczęściej polecacie Rollerblade Spitfire (dla juniora) oraz Rollerblade Spark (dla starszego pokolenia).
Jednakże trudno mi połapać się w różnicach pomiędzy poszczególnymi rodzajami tych rolek. Podpowiedzcie proszę, czym różnią się od siebie:
  • Spitfire X1
  • Spitfire S
  • Spitfire TW
  • Spitfire Flash
  • Spitfire Cube
Które z nich będą najodpowiedniejsze dla wysportowanego 7,5-latka który już ma za sobą pierwsze (udane) kroki na rolkach? A może warto zwrócić uwagę na jakiś konkurencyjny model? A może decathlonowe Oxelo Play7 (aluminiowa szyna) będą wystarczająco dobre - wiadomo, że przy szybko rosnącej stopie można raczej założyć że po 2-2,5 sezonu i tak trzeba je będzie zastąpić innymi?

Osobny rozdział to rolki dla dorosłych. Oboje będziemy jeździć raczej w ślad za juniorem po miejscach typu parki, ścieżki rowerowe itp niewymagające zastosowania. Być może czasem posłużę się nimi by dotrzeć do pracy (czyli incydentalnie trochę gorszych chodników, może parę schodków do pokonania). Praktycznie nie jeździliśmy na rolkach wcześniej, ale moja piękniejsza połowa sprawnie śmiga na łyżwach. Ja mam generalnie dwie lewe nogi :D Ostatnia być może znacząca rzecz to moje gabaryty - ważę ok 102kg przy wzroście 188 cm. Aha, jako że w przeszłości miewałem i 20kg więcej oraz ze względu na to, że dawniej trenowałem dosyć intensywnie siatkówkę moje kostki i kolana są nieco bardziej zużyte niż reszta ciała. Wolałbym, żeby rolki nie pogłębiły tego stanu :wink:

I znów, oznaczenia poszczególnych modeli wprawiają mnie w zakłopotanie. Wiem, że "W" to damskie, a że 80 lub 84 to wielkość kółek. Ale czym od siebie różnią się:
  • Spark TI
  • Spark TR 80 Alu
  • Spark XT
  • Spark 80
  • Spark 80 ST
  • Spark SC 80 Alu
Które z nich są potem "upgradeowalne" do kółek 84? Czy może są jakieś godne polecenia alternatywy w zbliżonej bądź niższej cenie? Pomocy! :mrgreen:

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Dla całej rodziny

Post autor: Herb » wt maja 31, 2011 1:43

Wszystkie modele Spitfire różnią się praktycznie jedynie szatą graficzną. To te same rolki, każde z nich będą dobre. Wersja Flash ma diody, taki bajer który podoba się dzieciom i nie tylko ;)

Dla małżonki, jeżeli zależy na możliwości wsadzenia kół 84mm, polecam Spark XT lub pochodne z taką szyną, nie brać tych z kompozytową (nie wejdą koła 84mm). Omijać wersję SC, mają gorsza szynę.

Natomiast w Twoim przypadku sprawa niestety nie jest taka prosta. Piszesz że masz dość znaczną masę (jak na jazdę na rolkach), w dodatku piszesz o schodach, no i już stawy masz po przejściach. Spark nie są dobrym wyborem dla Ciebie. Polecam zakup Fusion X3, można je wyszperać jeszcze w atrakcyjnych cenach. Dlaczego te rolki?

-sztywna skorupa jest niezbędna by gwarantować dobre wsparcie kostki przy wadze ok. 100kg
-szyna kompozytowa (można założyć koła 84mm wbrew opisowi na szynie) w połączeniu z bardzo grubym shock absorberem pod pietą (1,7cm!), oraz kilkumilimetrową wkładką w bucie wewnętrznym, sprawią że podczas jazdy dużo nierówności będzie tłumionych, lepiej dla nóg, kolan.

Jedyny minus? Koła, przy wadze 100kg szybko je zajedziesz, ale może w tym szaleństwie jest metoda, bo miększe koła = lżejsza dla stawów jazda.

Tak zdaję sobie sprawę że to większy wydatek niż Spark, ale moim zdaniem 90kg to waga powyżej której nie ma co już bawić się w miękkie buty, muszą być solidne rolki ze skorupą. No i rolki ze skorupą to jednak wydatek raz na 10 albo i więcej lat jeżeli jeździ się na nich rekreacyjnie, do tej pory widuję na Błoniach ludzi na Bauer, M12, Tarmac, różnorodnych twardych Roces etc.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dla całej rodziny

Post autor: Toudi » wt maja 31, 2011 9:51

Rolki raczej nie pogorszą stanu Twoich kolan - o to bądź spokojny.
Na pewno są znacznie delikatniejsze dla kolan niż np. bieganie.
Wiem, bo jak zacząłem trochę truchtać jakiś czas temu, to kolana okropnie mnie bolały, podczas gdy na rolkach ani wcześniej ani później tego nie miałem.
Pozdrawiam
Piotr

d.laurent
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 30, 2011 10:39
Jeżdżę od: 01 sty 1911

Re: Dla całej rodziny

Post autor: d.laurent » wt maja 31, 2011 10:08

@Toudi: zdaję sobie sprawę, zresztą bieganie jest do kitu :mrgreen:
@Herb: dzięki za pełnego informacji posta! Mam pytanie nt. tych Fusionów - czy ich rozmiarówka jest zgodna ze Sparkami? Pytam bo znalazłem je całkiem niedrogo, niestety tylko wysyłkowo. Mam za rogiem intersport w którym leży mnóstwo Sparków, tam bym sobie dopasował rozmiar i zamówił takie same Fusiony. Ma to sens?

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Dla całej rodziny

Post autor: Herb » wt maja 31, 2011 11:43

Niestety nie bardzo. Najbezpieczniej zmierzyć długość stopy i dobrać rozmiar wg. tego, na styk, większy o jeden numer tylko jeżeli masz naprawdę szeroką stopę. Jak prawidłowo wykonać pomiar poszukaj na forum na pewno było opisane.

Edit:

Toudi, skoki i zjazdy po schodach nie są delikatniejsze niż bieganie ;)
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”