Kilka pytań początkującego.

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Spiochu
Posty: 15
Rejestracja: sob kwietnia 21, 2012 11:56
Moje rolki: Powerslide S4
Jeżdżę od: 02 maja 2012

Kilka pytań początkującego.

Post autor: Spiochu » sob maja 19, 2012 7:38

Witam,
Niedawno zacząłem jazdę na rolkach.

Posiadam rolki Powerslide S4 2011

Dokładnie takie:

http://www.bikeandskate.de/shop/product ... anguage/uk

Dlaczego kupiłem akurat te? Bo w dużym stopniu interesuje mnie slalom, poza tym za 500zł(nowe) chyba nic lepszego bym nie kupił. Z rolek jestem bardzo zadowolony. Są bardzo wygodne a po pewnych modyfikacjach sznurówek i dodaniu wkładki z pianki 6mm trzymają stopę prawie jak w imadle. Mam jednak pewne wątpliwości:

- W rolkach bardzo czuje się nierówności. Czy tak jest w każdych czy to specyfika tego modelu. (To moje pierwsze rolki więc nie mam porównania.) Da się ewentualnie coś z tym zrobić?
- Jakie kółka 80mm najlepiej amortyzowałyby nierówności? (powiedzmy że ich trwałość i cena to sprawa drugorzędna - moja waga 65kg)
- W tych rolkach planuje jeździć slalom (co czego są przeznaczone) ale również jazdę po mieście, skoki itp. Czy taki sprzęt da radę również w zastosowaniach "miejskich"?
- Na bokach buta są plastikowe slidery które chronią but przy moich (licznych) glebach. Niestety czubek buta nie jest tak zabezpieczony i już ma widoczne ślady użycia. Jak można by go "wzmocnić". Przyszło mi do głowy oklejenie czubka jakąś grubą taśmą klejącą czy to ma sens? Ewentualnie może da się zrobić otok z gumy jak w butach trekkingowych. Kto coś takiego by zrobił?
- W rolkach nie ma hamulca, mnie to specjalnie nie przeszkadza ale na forum piszecie że należy się uczyć jeździć z hamulcem? Znowu do slalomu trzeba go odkręcić, jak to w końcu jest?
- Jakie ochraniacze na nadgarstki są najlepsze? (powiedzmy że cena nie gra roli) Na razie mam takie zwykłe ale mam wrażenie że słabo chronią nadgarstek.
- Jakie umiejętności należy posiadać by zacząć jazdę Urban? Jestem dosyć ostrożny więc zacząłem od nauki bezpieczniejszego slalomu. Na razie byłem na rolkach jedynie 3 razy więc raczej jeżdżę słabo (obecnie umiem jako tako: jechać do przodu/ do tyłu, przekładanka przodem, hamowanie T-stop i elementy slalomu na kubkach 120cm: fisch, snake(na obie nogi), cross (prawa z przodu). Ze skoków próbowałem jedynie obrót 180 nad progiem zwalniającym także bez żadnych szaleństw. Nie rozpędzam się również do dużych prędkości. Patrząc po filmikach jazda Urban wygląda na bardzo ryzykowną i wymagającą świetnych umiejętności ale kiedyś chciałbym spróbować.

Z góry dzięki za wszelkie porady.

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Kilka pytań początkującego.

Post autor: julek1967 » sob maja 19, 2012 8:32

masz kółka 80mm/84a -to twardośc .im twardośc mniejsza tym komfort jazdy większy lecz szybkośc i trwałośc maleje .szybciej się zużywają.przy twojej wadze załóż sobie 80a.na forum piszemy aby uczyc się hamowac bez!!! hamulca-coś zle przeczytałeś . nie polecam obklejac czubków-jesli chodzi ci tylko o estetyke to kup sobie drugą pare i zakładaj od święta.tak na marginesie to rolki muszą byc obdarte jak dużo jeżdzisz !.o ochraniaczach czytaj na forum.by zacząc jazde nie musisz posiadac umiejętności -z czasem się nauczysz.trenuj często ,nabierzesz wprawy ,będzie lepiej ...pozdro

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego.

Post autor: zico » sob maja 19, 2012 8:54

Nauka jazdy z hamulcem!

Jednak slalom - bez.

Co do rolek - one są dedykowane na slalom, a nie do jazdy po mieście, więc nie ma takiej amortyzacji jak w rolkach dedykowanych do jazdy miejskiej.

Ochraniacze: Rollerblade ProN lub rękawiczki Seba.

Umiejętności do jazdy po mieście: jazda przodem, tyłem, HAMOWANIE bez hamulca, skręcania, umiejętność skakania oraz przewidywania, co może być za rogiem i nie tylko.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Spiochu
Posty: 15
Rejestracja: sob kwietnia 21, 2012 11:56
Moje rolki: Powerslide S4
Jeżdżę od: 02 maja 2012

Re: Kilka pytań początkującego.

Post autor: Spiochu » ndz maja 20, 2012 12:50

przy twojej wadze załóż sobie 80a
Wiem że powinny być miękkie ale jaki konkretnie model będzie najlepszy? Zastanawiałem się nad Matter Juice FSK F2(Te białe - bardziej miękkie) Nie wiem tylko jak to oznaczenie F2 ma się do 80A. Ogólnie większość kółek polecanych na forum ma raczej dużą twardość. Np. Hyper Concrete. Czy z tych miękkich jest też coś warte uwagi?
nie polecam obklejac czubków-jesli chodzi ci tylko o estetyke to kup sobie drugą pare i zakładaj od święta
Estetykę to mam w głębokim poważaniu. Chodzi o to, że but to nie jest plastikowa skorupa i z czasem może zrobić się dziura na czubku. Stąd pomysł obklejania.
Ochraniacze: Rollerblade ProN lub rękawiczki Seba.
A co sądzisz o ochraniaczach Powerslide standard wrist:

http://uk.nomadeshop.com/Wrist-glove-st ... duct/4549/

Nie chodzi mi tu nawet o cenę tylko sprawiają wrażenie lepszej stabilizacji nadgarstka.
Co do rolek - one są dedykowane na slalom, a nie do jazdy po mieście, więc nie ma takiej amortyzacji jak w rolkach dedykowanych do jazdy miejskiej.
Ale rozumiem że po mieście można w nich jeździć i się nie rozpadną, tylko będą mniej komfortowe?
Nauka jazdy z hamulcem!

Jednak slalom - bez.
Z jakich powodów zalecasz naukę jazdy z hamulcem? Są z tego jakieś wyraźne korzyści? Bo z tego co widziałem to i tak później trzeba o nim zapomnieć. Jeśli próbuje już slalomu (choć to moje pierwsze kroki) to rozumiem że hamulcem nie mam się co przejmować bo tylko by przeszkadzał?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kilka pytań początkującego.

Post autor: zico » ndz maja 20, 2012 1:16

Sx jest to seria, która miała swoje wzloty i upadki, nie mogę Tobie zagwarantować, że na mieście się nie rozpadną.
Hamulec możesz ściągnąć jeśli będziesz jeździć slalom i miejską. W slalomie przeszkadza, w mieście na wielu trickach też potrafi być upierdliwy.

Co do ochraniaczy: tj. pisałem, najlepsze i chroniące to te wymienione powyżej. Te Powerslide to tylko "wrażenie".
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”