Wybór rolek w granicach 400-600zł

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Aquanta
Posty: 9
Rejestracja: czw września 20, 2012 7:48
Moje rolki: szukam
Jeżdżę od: 20 wrz 2012

Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Aquanta » czw września 20, 2012 8:53

Witajcie,

Zanim napisałem tego posta naturalnie troszkę przeszukałem forum, aby co nieco liznąć teoretycznych podstaw o sprzęcie i samym rolkarstwie.

Jakiś czas temu wysłałem 7-mio letną córkę na naukę jazdy na rolkach i ku mojemu zdziwieniu bardzo szybko załapała podstawy, teraź śmiga "do przodu". Poza samą jazdą szlifuję z nią jazdy na jednej rolce, tyłem, przejazdy przez 'spiących', skoki nad pęknięciami w asfalcie itd. Sam ganiam za nią na hulajnodze (Oxelo z kółkami 200mm, więc daję radę :mrgreen:), ale przyjemniej by było pojeździć razem z nią na rolkach.

Zatem preferencje już zapewne się klarują co do zastosowania, 90% to jazda po mieście (zapewne będą grane także jakieś chodniki :? ) z ewentualnymi jakimiś sporadycznymi przeskokami, czy zeskokami (czy cokolwiek więcej czas pokaże, czy mi się to spodoba).

Nie szukam jakiś hipermarketowych rolek, ale nie chce też wydawać jakiś wielkich pieniędzy na sprzęt, który nie będzie mi raczej służył na codzień.
Znajomi polecają mi ROLLERBLADE FUSION 84, ale to skorupa, która jak mi się wydaje służy do bardziej ekstremalnych wyczynów, poza tym swoje kosztują.
Jeżeli już coś takiego to może tańsza alternatywa Rollerblade Fusion X3 2012 z mniejszymi kółkami 80 (84-ki jak czytałęm da się wsadzić) lub polecane jak widzę FILA NRK?

A jeżeli tego typu bucik będzie dla mnie na wyrost i nie wykorzystam jego potencjału to może coś z bardziej miekkiego bucika?
- K2 MOTO 84 mm ALU z BOA
- FILA Master XT ABEC 7
- jakieś Rollerblade Spark ?
- coś innego ?

Zapewne doradzicie od razu coś z Rollerblade, bo wiadomo co to za sprzęt, ale czy np: te FILE lub K2, które podałem lub inne modele tych firm nie będą przyzwoite jak dla mnie na początek do nauki?

Za wszelaką pomoc i sugestie będe wdzięczny.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: zico » czw września 20, 2012 8:54

Masz jeszcze Seba FRX, ale te rolki nie mają hamulca.
Z "miękkich" masz jeszcze Crossfire 84, ale te rolki nie lubią chodników. Hamulec za to mają.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Doody » czw września 20, 2012 10:19

Twardy but wcale nie jest zły do nauki - tym bardziej jeśli będziesz uczył się na mieście - lepiej usztywnia kostkę.

Co do modeli które wymieniłeś:
K2 MOTO 84 mm ALU z BOA - ma miękkie koła - szybko zajedziesz. Natomiast co do modelu nie mogę się wypowiedzieć obiektywnie, bo nie jeździłem i nie znam użytkowników, a subiektywnie: jak dla mnie strasznie "plastikowo" wygląda
- FILA Master XT ABEC 7 - model podobny konstrukcyjnie do Primo Wave, tylko na trochę mniejszych kołach. Ogólnie mają dość wysoko środek ciężkości i nie każdemu leżą. Znam tyle samo opinii negatywnych co pozytywnych.

Rollerblade zarówno Spark jak i Crossfire (które wymienił Zico) jak najbardziej tak - przy nich jest największa szansa, że będą Ci dobrze leżały.

A ze skorupy na początek: Fila NRK, SEBA FRX, Rollerblade Fusion X3 - wszystkie dobre.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Aquanta
Posty: 9
Rejestracja: czw września 20, 2012 7:48
Moje rolki: szukam
Jeżdżę od: 20 wrz 2012

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Aquanta » czw września 20, 2012 9:49

Dzięki za informacje,

Mierzyłem dziś K2 MOTO 84 mm ALU z BOA i niestety oba buty cisneły mnie w obu nogach w okolicach kości piszczelowej od ewnetrznej strony, więc te odpadają. System wiązania sciagana linką i kółkiem bardzo wygodny.
Mierzyłem też ROLLERBLADE SPARK TR 80, tylko były ciut przy małe o minimum 0,5 rozmiaru. Rolki wyglądały bardzo sympatycznie i solidnie. Z aktualnych jak widze musiałbym brać Rollerblade Spark 84 Kolekcja 2012, tylko ten zielony kolor :? ładniejsze są dla mnie te 80-tki.
Najlepiej leżały mi jednak przy mierzeniu FILA THETIS PRO (DECATHLON), ale to pewnie przez to, że był akurat mój rozmiar.
CrossFire chyba mają za duże kółka jak na początek, wolałbym jednak coś 80-84mm.

Gdybym miał możliwość jeszcze przymierzenia tych Fusion X3, ale u siebie nie mogę ich nigdzie namierzyć :(

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Doody » pt września 21, 2012 12:25

Aquanta pisze:CrossFire chyba mają za duże kółka jak na początek, wolałbym jednak coś 80-84mm.
Z punktu widzenia początkującego dla łatwego utrzymania równowagi i balansu bardziej liczy się wysokość położenia środka ciężkości, a Crossfire mają jeden z najniższych. Poza tym są też na kołach 84mm.
Aquanta pisze:System wiązania sciagana linką i kółkiem bardzo wygodny.
Z takimi wygodnymi systemami jest jeden problem: lubią się psuć. ;)
Aquanta pisze:Gdybym miał możliwość jeszcze przymierzenia tych Fusion X3, ale u siebie nie mogę ich nigdzie namierzyć
A skąd jesteś?
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Aquanta
Posty: 9
Rejestracja: czw września 20, 2012 7:48
Moje rolki: szukam
Jeżdżę od: 20 wrz 2012

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Aquanta » pt września 21, 2012 8:38

Doody pisze:Z punktu widzenia początkującego dla łatwego utrzymania równowagi i balansu bardziej liczy się wysokość położenia środka ciężkości, a Crossfire mają jeden z najniższych.
Jak tak patrzę na zdjęciach to rzeczywiście CrossFire są nisko zawieszone, ale chyba podobnie jak Sparki.
Doody pisze:Poza tym są też na kołach 84mm.
Rzeczywiście są, tylko na oficjalnej stronie RolleBlade ich nie znalazłem.
Doody pisze:Z takimi wygodnymi systemami jest jeden problem: lubią się psuć. ;)
Dokładnie tak samo pomyślałem tymbardziej, że tu jest tylko jakaś taka linka jakby ze sznurka w jakiejś powłoce, w Fila widziałem, że są metalowe. Intensywne korzystanie zapewne też odbiją się na samym mechaniźmie, czyli tym kółeczku.
Ale tak jak pisałem te odpadają, bo coś mi nie leżą na piszczelu.
Doody pisze:A skąd jesteś?
Wawka,
tu http://powerslide.pl/sklepy znalazłem właśnie jakieś sklepy w wawce (w niektórych mają też ROLLERBLADE), to jutro chyba troszkę polatam :D

Aquanta
Posty: 9
Rejestracja: czw września 20, 2012 7:48
Moje rolki: szukam
Jeżdżę od: 20 wrz 2012

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Aquanta » sob września 22, 2012 4:18

Pojeździłem, popatrzyłem, pomacałem z przymierzaniem było oczywiście nie łatwo, rozmiarówka mocno ograniczona, ale jedna rolka wpadła mi mocno w oko.
Rolka slalomowa Rollerblade Twister 80. Mierzyłem o rozmiar wieksze niż szukam, ale leżały mi idealnie, nic nie uciskało, fajny design, kostka pasowała idealnie, noga nie latała, chodź w samych palcach oczywiście troszkę luzu było.
Fakt to już nie ten przedział cenowy, ale jak mam się męczyć i miec niedosyt, to chyba jednak zdecydował bym się na ten model.

Tylko teraz jedno ale, z taką długością szyny z nauką nie będzie łatwo, więc może jest możliwość dokupić od razu do tego jakąś dłuższą szynę?
Podbają mi się szyny od rolek ROLLERBLADE SPARK Alu takie czarne pod kółka 84 dł.280mm (243mm w Twisterach), ale czy to podpasuje do tych butków od Twisterów i czy wogóle da się to kupić?

Ewentualnie może jakąś inną moglibyście zaproponować pod kółka 84mm?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Doody » ndz września 23, 2012 12:51

Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: zico » ndz września 23, 2012 8:34

A dlaczego uważasz, że z tą szyną będzie trudniej? :)
Oczywiście są dłuższe szyny, które będą pasować, np. od Seba.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Aquanta
Posty: 9
Rejestracja: czw września 20, 2012 7:48
Moje rolki: szukam
Jeżdżę od: 20 wrz 2012

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Aquanta » ndz września 23, 2012 8:45

Nie wiem, tak mi się wydawało jak na nich stałem, że łatwiej o wywrotkę do przodu i tyłu.
Jak stałem na różnych dłuższych miałem wrażenie wiekszej stabilności, ale to tylko takie próbowanie w sklepie, więc może to było złudzenie.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Doody » ndz września 23, 2012 11:23

Czym krótsza szyna tym stabilność rzeczywiście trochę mniejsza ale za to większa zwrotność. Jak się przyzwyczaisz, to nie będziesz czuł dyskomfortu.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Aquanta
Posty: 9
Rejestracja: czw września 20, 2012 7:48
Moje rolki: szukam
Jeżdżę od: 20 wrz 2012

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Aquanta » pn września 24, 2012 7:50

Tak się domyślam, że 'potem' jest już większy fan, ale kupić roleczki za nie małe pieniądze i zrazić się przez krótką szynę do ewentualnej jazdy może zaboleć.
Także stąd pytanie, żeby się ratować z sytuacji zanim je kupię, czy da się dokupić do tego butka coś o wiele dłuższego na wszelki wypadek, jakbym jednak na tej krótkiej miał problemy.
Z SEBA widziałem jedynie takie Szyny Seba X-Series 255mm - mocowanie 165mm (tylko, czy te 165mm to odpowiedni rozmiar dla tych Twisterów).
Rozumiem, że jakiś szyn w serwisie, czy gdzieś nie da się dokupić od takich normalnie sprzedawanych rolek tak jak pisałem np: od SPARKów?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: zico » pn września 24, 2012 8:19

Aquanta pisze:Z SEBA widziałem jedynie takie Szyny Seba X-Series 255mm - mocowanie 165mm (tylko, czy te 165mm to odpowiedni rozmiar dla tych Twisterów).
Tj. pisałem poprzednio - szyny od Seba pasują do Twisterów...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Aquanta
Posty: 9
Rejestracja: czw września 20, 2012 7:48
Moje rolki: szukam
Jeżdżę od: 20 wrz 2012

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: Aquanta » pn września 24, 2012 8:35

To już chyba jedne z ostatnich pytań:

1. Czy skorupa tych rolek w butku 42, 43 i 44 jest taka sama, czy w którymś momencie jest już ciutkę większa? 44 mierzyłem (opis poniżej), 42 być może będe mógł na dniach zmierzyć, a kupić mogę jedynie rozmiar 43.
2. Czy to prawda co piszą w niekórych miejscach o tej zaniżonej rozmiarówce tych rolek? Buty noszę 42,5-43, obciążone nogi L273mm,P275mm, więc wypada chyba zakupić 43, czy jednak lepiej było by 42,5? Mierzyłem w sklepie 44 (tylko taki był) i poza minimalnym luzem w palcach nie odczuwałem jakiegoś dyskomfortu, reszta leżała idealnie i czułem bardzo dobre dopasowanie do kostki. Tylko, że był to nowy but jeszcze nie rozbity, nie ułożony, więc może dlatego tak ładnie trzymał, potem może staje się ciutkę luźniejszy?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wybór rolek w granicach 400-600zł

Post autor: zico » pn września 24, 2012 8:56

Do 42,5/275mm i zmienia się od 43/280mm, czyli 44/285mm jest taka sama jak w 43/280mm.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”