Reguły bezpiecznego urban skating

Urban skating (freeride) - podstawy, informacje, filmy, zdjęcia / The basis of inline urban skating, information, photos, videos

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Reguły bezpiecznego urban skating

Post autor: zico » ndz czerwca 06, 2010 10:32

Zasady bezpiecznej jazdy miejskiej - urban skating w pełnym wydaniu, wraz ze skokami, będzie aktualizowane.

1) rozgrzewka. Nie ryzykujemy skokami z dużych wysokości na dzień dobry. Podstawa to dobra rozgrzewka w jeździe, rozciąganie, lekkie skoki.
2) ochraniacze. Zalecamy stosowanie ochraniaczy. Ochraniacze na kolana to absolutne minimum, ochraniacze na nadgarstki oraz kask zalecamy również. Jaki będzie wybór jeżdżącego? Jego wybór, jego życie.
3) jazda na miejscówkach w pobliżu ruchliwych jezdni. Jeśli mamy mało miejsca na zatrzymanie się np. po zeskoku ze schodów i jest pewne, że wjedziemy na ulicę, zalecamy informowanie się z innymi jeżdżącymi - niech pilnują miejsca lądowania i dania sygnału, że nic nie jedzie.
4) nigdy nie próbujemy robić tricków, które chociaż po części wydadzą nam się trudne do zrobienia. Powoli do celu, rzetelnie i stopniowo.
5) lepiej ćwiczyć do znudzenia podstawowe tricki i stopniowo powiększać repertuar (np. 180, 360, 540 lub zeskok 180 z dwóch schodów, następnie z trzech, czterech itp. itd) niż od razu rzucać się na duże schody, skoki czy większe obroty. Tak to na pewno nie zadziała.
6) zawsze przy skokach, przy wybiciu oraz przy lądowaniu uginamy nogi w kolanach. To są nasze główne amortyzatory.
7) warto przećwiczyć prawidłowe upadki, szczególnie na ochraniacze na kolanach. One są najbliżej ziemi.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Reguły bezpiecznego urban skating

Post autor: Herb » pn czerwca 07, 2010 9:19

Na temat punktu 3: nie raz widziałem na filmach że rolkarze agresywni po prostu stawali w parę osób w takim miejscu by w razie czego złapać kolegę. Jak jeździcie w parę osób, taka asekuracja to najlepsze rozwiązanie. Raz widziałem (chyba w osszhang 2 - swoją drogą świetny materiał i do tego za darmo w sieci, polecam) że trzymali kawałek sklejki, by można było się na niej zatrzymać. Ewentualnie, w sytuacji kryzysowej, można przyglebić - lepiej się potłuc niż wpaść pod auto.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Googel6
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 227
Rejestracja: ndz marca 28, 2010 10:10
Moje rolki: Twister 2010
Jeżdżę od: 01 sty 2009

Re: Reguły bezpiecznego urban skating

Post autor: Googel6 » pn czerwca 07, 2010 10:13

ostatnio przy grubszym skoku Zica zabezpieczaliśmy jezdnie (nie pamięam kto tam jeszcze ze mną stał, chyba Bujaka), dobra ekipa dba o swoich członków :D

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Reguły bezpiecznego urban skating

Post autor: waluś » pn czerwca 07, 2010 10:49

Odnośnie punktu 2. Lepiej od razu kupić ochraniacze do agresywnej z dobrą obejmą. Ostatnio jadąc z góry na samym dole zaryłem się rolkami. Efekt taki jakby mnie ktoś złapał za nogi. Ponieważ od razu się zorientowałem, że idę scyzorykiem na glebę, żeby uniknąć potłuczenia się rzuciłem się szczupakiem. Przez chwilę jechałem po betonie w ochraniaczach (niestety w zwykłych fitness) ale później dwa mi się zsuneły i się podarłem trochę. Jakbym miał porządne ochraniacze, absolutnie nic by mi się nie stało.
PS. Zico mam nadzieje że akurat to kręciłeś, bo bym obejrzał. Ha, ha

Awatar użytkownika
Casc
Prześcigant 4x100mm
Posty: 311
Rejestracja: sob lipca 12, 2008 3:20
Moje rolki: Fusion X5
Jeżdżę od: 15 maja 1996
Lokalizacja: Szczecin/Poznań

Re: Reguły bezpiecznego urban skating

Post autor: Casc » wt czerwca 08, 2010 6:55

Z tym ochraniaczami słuszna uwaga - najlepiej żeby to były "zabudowane" ochraniacze, a nie takie rekreacyjne, które mogą się zsuwać. Jak widać ochraniacz ochraniaczowi nierówny. A Twój upadek chyba został nakręcony, bo to była część tej większej akcji, gdzie zjeżdżaliśmy z góry jeden po drugim.

Jeszcze chciałbym dodać do zasad bezpieczeństwa - dla własnego dobra lepiej nauczyć się najpierw naprawdę porządnie lądować proste skoki, a dopiero potem brać się za techniki z 180 /360. Różnica jest poważna, zwłaszcza jeśli chodzi o upadki - bez rotacji niebezpieczeństwo jest stosunkowo małe, z rotacją - pojawia się np. opcja minimalnie krzywego lądowania z upadkiem (czego niektórzy doświadczyli) - czasem będzie to tylko obtarcie na łokciu, ale może też skończyć się naprawdę paskudnym złamaniem - a szkoda byłoby najpierw się tak "wkręcić" a potem załapać się na parę miesięcy przerwy.
Mad Blades

Bauer FX1 (1996-1998)
Bauer FX3 (1999-2008)
Fusion X5 (2009 - ?)
Tak kiedyś wyglądały moje rolki:
Obrazek

Awatar użytkownika
bujak
Prześcigant 4x100mm
Posty: 328
Rejestracja: śr kwietnia 07, 2010 8:54
Moje rolki: Fusion x3
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Pobiedziska / Poznań

Re: Reguły bezpiecznego urban skating

Post autor: bujak » wt czerwca 08, 2010 10:50

Wiem Casc do kogo pijesz. To nawet na prostym było, zwykłe 180, a przez niedokręcenie, uczucie jakby kość biodrowa wbijała Ci się w miednicę. Niemiły ból i to nawet trochę trwał.
rock'n'rollki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Urban skating (freeride) informations, media / jazda po mieście informacje, media”