slalom - jak zacząć

Freestyle slalom na rolkach informacje, strony www, kontakty / Inline freestyle slalom web pages, contacts

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
bujak
Prześcigant 4x100mm
Posty: 328
Rejestracja: śr kwietnia 07, 2010 8:54
Moje rolki: Fusion x3
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Pobiedziska / Poznań

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: bujak » ndz maja 29, 2011 3:28

Z tego co się orientuję, ten jest najlepszy na rynku obecnie. Usztywniony od spodu jak i od góry, dobrze chroni i usztywnia nadgarstek. Jeszcze nie wynaleźli takiego, który by dodatkowo palce chronił niestety.
rock'n'rollki

hoody
Posty: 20
Rejestracja: sob lipca 17, 2010 12:38
Moje rolki: PS metro
Jeżdżę od: 02 paź 2009

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: hoody » ndz maja 29, 2011 5:16

Rozumiem, ale 'rekawiczka' bym tego nie okreslil:P
Wygladaja solidnie, sam posiadam nadgarstki od K2, bardzo podone konstrukcyjnie. Jestem zadowolony, jedynym mankamentem jest to, ze rzepy juz slabo trzymaja, ale nie jest to drogi sprzet, wiec mozna bezproblemowo co roku wymieniac ;)
Wazne, jak juz napisal bujak, zeby byly sztywne od gory i dolu, oraz pewnie lezaly na dloni, nie zsuwaly sie.
Mysle ze wszystko w granicach 30-50 zl bedzie odpowiednie, wazne, zeby wygladalo w miare solidnie

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: Pedro » ndz maja 29, 2011 10:25

Kozuch pisze:No właśnie o takie usztywniające mi chodzi rękawiczki z takim plastikiem na dłoniach jak te:
http://www.zicoracing.com/Rollerblade_o ... i-213.html
sam takich używam - spoko polecam, bardzo dobrze chronią łapki :)

Awatar użytkownika
worrmss
Czterokółkowiec
Posty: 77
Rejestracja: sob kwietnia 02, 2011 1:35
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 10 kwie 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: worrmss » ndz czerwca 05, 2011 11:13

Z czasem oraz przejechanymi kilometrami, a raczej licznymi próbami między kubeczkami urodziło się znów kilka pytań:

1. Crazy względnie ogarnięte, jednak podczas wykonywania triku liczne moje mięśnie są napięte, siłowo to jadę, czy ten trik jedzie się siłowo, czy z czasem, wzrostem umiejętności przybędzie płynności i pojadę go tak luźno jak np. cross czy fish? ;-p

2. Podczas wykonywania back cross, gdy mam kubeczki na linii prostej (np kostce, płycie) udaje mi się jechać czystko bez zerkania za siebie. Patrzę tylko do pod nogi przed sobą na kubeczki. Jednak gdy jadę po asfalcie często gubię kierunek i sypie się:-p Jak myślicie warto uczyć się jeździć bez zerkania za plecy, czy warto się tego nauczyć? Chciałbym abyście odpowiedzieli z perspektywy innych trików także. Na razie gdy zerkam za siebie to też gubię kierunek, bo skręcam w przeciwną stronę do ramienia przez które patrzę ;-p

3. Na początku, gdy uczyłem się przechodzić z jazdy przodem do jazdy tyłem obrałem technikę mocnego obrotu z silnym ruchem po okręgu nogi prowadzącej (jakbym chciał zrobić piruet i wyskoczyć do góry:-p) teraz gdy chcę się obracać przy większej prędkości ta technika się nie nadaje, gdyż siły zewnętrzne mnie wyrzucają. Próbowałem i stwierdziłem, że fajnie to idzie przy przenoszeniu ciężaru na przednie kółka i szybkim, krótkim ruchu (jakby skok) oraz powrót do jazdy przodem znów krótki ruch, ale ciężar na tylne koła. To co wymyśliłem do obracania jest poprawne, ćwiczyć do dalej na prawą i lewą stronę? Jak powinna wyglądać poprawna zmiana kierunku jazdy na dużej prędkości?

Już teraz dziękuję za odpowiedzi xD

hoody
Posty: 20
Rejestracja: sob lipca 17, 2010 12:38
Moje rolki: PS metro
Jeżdżę od: 02 paź 2009

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: hoody » pn czerwca 06, 2011 2:11

1: Mnie tez crazy nie wychodzi tak plynnie i lekko jak cross, czy snake, musze sie jednak na tym troche skupic. Najwazniejszy jest tam balans tulowia, to cialo nadaje kierunek ruchu, nogi wcale nie sa az tak wazne (w koncu to tylko cross tylem i przodem) Staraj sie pochylac w ta strone, w ktora chcesz sie przemiescic i powinno byc latwiej:)

2: Ja radzilbym jednak uczyc sie patrzenia przez ramiona (oba). Nie wiem, czy potrafisz pewnie jechac tylem zerkajac przez oba, jesli nie , to sprobj zaczac od tego. Przy crossie (przy reszcie chyba tez) wazne jest, by odwracac sie przez ramie ze strony nogi prowadzacej, jesli przykladowo prowadzisz noga lewa, to patrz przez lewe ramie. Z czasem zacznie wychodzic i bedzie latwiejsze niz patrzenie pod nogi:P

3: Obracaj sie tak, by bylo ci wygodnie i szybko (przede wszystkim bezpiecznie). Ja jakos dalej nei jestem zwolennikiem zmieniania kierunku 'w locie'
Robie taki polobrot, noga prowadzaca zakreslam luk, w polowie ktorego przenosze ciezar na druga noge, ustawiona rownolegle do kierunku jazdy:P Ciezko to opisac, z reszta nie ma chyba sensu. Wazne, bys czul sie w tym pewnie przy kazdje predkosci

Jesli napisalem cos zle, to prosze o korekte:P

Awatar użytkownika
worrmss
Czterokółkowiec
Posty: 77
Rejestracja: sob kwietnia 02, 2011 1:35
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 10 kwie 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: worrmss » pn czerwca 06, 2011 3:21

3: Obracaj sie tak, by bylo ci wygodnie i szybko (przede wszystkim bezpiecznie). Ja jakos dalej nei jestem zwolennikiem zmieniania kierunku 'w locie'
Robie taki polobrot, noga prowadzaca zakreslam luk, w polowie ktorego przenosze ciezar na druga noge, ustawiona rownolegle do kierunku jazdy:P Ciezko to opisac, z reszta nie ma chyba sensu. Wazne, bys czul sie w tym pewnie przy kazdje predkosci
Działa to skutecznie przy dużej prędkości? Dość dziwnie brzmi. No, niech ktoś od freeride się ustosunkuje do tego pytania :)
2: Ja radzilbym jednak uczyc sie patrzenia przez ramiona (oba). Nie wiem, czy potrafisz pewnie jechac tylem zerkajac przez oba, jesli nie , to sprobj zaczac od tego. Przy crossie (przy reszcie chyba tez) wazne jest, by odwracac sie przez ramie ze strony nogi prowadzacej, jesli przykladowo prowadzisz noga lewa, to patrz przez lewe ramie. Z czasem zacznie wychodzic i bedzie latwiejsze niz patrzenie pod nogi:P
Patrząc pod nogi określam odległość i zyskuję wiedzę kiedy ruch wykonywać, dość wygodne to. Ale jeżeli trzeba umieć zerkać przez oba ramiona to skiluję to.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: jar-as » pn czerwca 06, 2011 11:56

Przy duzych predkościach bezpieczny jest lekki podskok i obrót a wszystkie luki i tego typu zagrania wykonane nie tak szybko jak jedziemy mogą doprowadzić do zablokowania rolki i w efekcie katapulty .
Crazy w poczatkowej fazie nauki kazdy jedzie siłowo ,później to minie :wink: . biodra i tułów i ich praca są tu bardzo istotne. no i jazda na zew. krawędziach kół .
Co do patrzenia w czasie back cross to kwestia wypracowanej techniki pooglądaj filmiki jak jeżdżą miszczowie w szczególności dobrze to widać przy back heel wheling czyli na tylnym kółku do tyłu i np heel no viper gdzie jesteś tyłem i bokiem i przodem na przemian .Po prostu musisz sie nauczyć jezdzić patrząc do tyłu .A jak pojedziesz na kubkach to bedzie Twój styl .
A wyobrazasz sobie jazde tyłem bez patrzenia co masz za plecami ? .

Awatar użytkownika
worrmss
Czterokółkowiec
Posty: 77
Rejestracja: sob kwietnia 02, 2011 1:35
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 10 kwie 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: worrmss » wt czerwca 07, 2011 11:56

Dziś postanowiłem potrenować zmianę kierunku jazdy przy większej prędkości i szło dobrze, do czasu... Przy nieadekwatnie dużej prędkości do umiejętności zaliczyłem glebę podczas obrotu z jazdy tyłem do przodu. Postanowiłem poszukać filmików które dobrze obrazują ten manewr, ale nie daję rady. Podrzuci ktoś filmik do czego takiego? Albo linka do filmiku gdzie znajdę takie manewr. Poratujcie, no :-p

goorr
Posty: 6
Rejestracja: wt maja 26, 2009 11:20

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: goorr » śr czerwca 08, 2011 3:47

Zobacz sobie na przykład na youtube filmiki z NHL - poobserwuj sędziów, oni bardzo czesto muszą się obracać na większej prędkości.
Możesz też zrobić tak: stań sobie w odległości mniej więcej 1m od ściany plecami w jej kierunki i spróbuj w dwóch krokach stanać tuż przyniej twarzą w jej kierunku.
Ruch będzie ten sam co na rolkach: odrywasz jedna noge, obracasz tułów, stawiasz noge obróconą o 180 stopni, dostawiasz drugą nogę.
Ten sam ruch działa na rolkach. I tak jak pisze jar-as, na dużych prędkościach robi się to z lekkim przeskokiem. Działa tył/przód i przód/tył.
Oczywiście to nie jedyny sposób, ale dość bezpieczny i można to robić jadąc na wprost i po łuku.
Natomiast obracanie się na tylnym kółku na dużej prędkości to raczej pomysł karkołomny.

powodzenia
Grzegorz

Awatar użytkownika
Kozuch
Posty: 9
Rejestracja: śr maja 11, 2011 7:41
Moje rolki: Fila NRK Black
Jeżdżę od: 02 lip 1996
Lokalizacja: Czestochowa

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: Kozuch » śr czerwca 08, 2011 4:47

Nie wiem jak wy panowie smigacie te slalomy ale jak dla mnie to jakis niewiarygodnych predkosci sie przy nich nie osiaga takie mam przynajmniej odczucia.Ja sie obracam poprzez lekkie podniesienie rolek tak zeby manewr wykonac na przednich kolkach jesli sie obracam aby jechac tylem, a na tylnich kolkach zeby sie odwrocic na przod i powiem ze sprawdza sie to calkiem dobrze przy slalomie. Jesli jednak jade juz naprawde szybko to poprostu obracam sie w locie niski wyskok i obrot powinny wystarczyc,to jeszcze zostalo mi z jazdy agresywnej. Jednak w slalomie dopiero raczkuje i moge sie mylic co do osiaganych w nim predkosciach. pozdrawiam

Awatar użytkownika
worrmss
Czterokółkowiec
Posty: 77
Rejestracja: sob kwietnia 02, 2011 1:35
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 10 kwie 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: worrmss » śr czerwca 08, 2011 10:47

Nie wiem jak wy panowie smigacie te slalomy ale jak dla mnie to jakis niewiarygodnych predkosci sie przy nich nie osiaga takie mam przynajmniej odczucia.
Pytanie nie dotyczy slalomu, ale ogólnych umiejętności jazdy.

Szkoda, że nikt nie wkleił filmiku z takim obrotem, ale na NHL popatrzę z najwyższą przyjemnością. Trudno, będę doskonalił wcześniej wymyśloną przeze mnie technikę ;-p

goorr
Posty: 6
Rejestracja: wt maja 26, 2009 11:20

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: goorr » czw czerwca 09, 2011 12:26

worrmss pisze: Pytanie nie dotyczy slalomu, ale ogólnych umiejętności jazdy.

Szkoda, że nikt nie wkleił filmiku z takim obrotem, ale na NHL popatrzę z najwyższą przyjemnością. Trudno, będę doskonalił wcześniej wymyśloną przeze mnie technikę ;-p
Ale te ludzie leniwe :/
Tu masz powoli sposób który Ci opisałem.
http://www.youtube.com/watch?v=xmdb578mg0U
Tu masz prawie to samo z lepszym użyciem wewnętrznych krawędzi:
http://www.youtube.com/watch?v=GWrAhfBY8PY
A tu masz przód tył to co sam opisałeś (obrót na przednich kółkach/przodzie płozy) i tył->przód techniką jak wyżej.
http://www.youtube.com/watch?v=0iPPQzUaY-0
A tu tył przód, przód tył pierwsza technika:
http://www.youtube.com/watch?v=pwhopeICwQA

I zadanie domowe:
Obrotu na jednej nodze szukaj pod hasłem 3-turn
G.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: jar-as » czw czerwca 09, 2011 11:28

goor nie wiem co ty wiesz o slalomie ale jesli posiłkujesz się hokejem to serdecznie współczuje Twoim uczniom .
Jeśli uważasz ze to to samo to tylko sie to Tobie tak wydaje .
Takie przejscie jak pokazuje 2 film można wykonac ale w miare wolno ,przy duzej predkości leciałbys jak nieprzymierzając "perszing" .
Zwroty na lodzi a zwroty na rolkach to dwie różne sprawy a jezeli juz wyglądają bardzo podobnie to wymagają na rolkach b.dobrego ich opanowania jak np slide choc to hamowanie i slizgi al ewyglądaja podobnie jak na łyżwach .Nie proponuje się poczatkującym na rolkach w slalomie by uczyli się od hokeistów bo sie pozabijają ! To się ma jak pięść do nosa .Sprobój a pro pos zwrotów tył przód , zrobić "no vipera" na pełnej płozie bez przenoszenia ciężaru na przednie lub tylne kółko tylko na pełnej płozie !!!
Zadanie domowe : obroty na jedej nodze przód tył poruszając sie cały czas w jednym kierunku to wspomniany no viper na rolkach w Polsce prawie nikt tego nie jezdzi poprawnie !!! .Sorry ,że Ciebie również o to nie podejżewam .
http://www.youtube.com/watch?v=hZEr8SrzsE8
53 do 56 s Julien Boucry wykonuje wspomniany trik
Ludzie dajcie sobie spokój z przenoszeniem technik łyzwiarskich na rolki ,to tylko z pozoru to samo !!! .

goorr
Posty: 6
Rejestracja: wt maja 26, 2009 11:20

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: goorr » czw czerwca 09, 2011 5:39

jar-as pisze:goor nie wiem co ty wiesz o slalomie ale jesli posiłkujesz się hokejem to serdecznie współczuje Twoim uczniom .
Jeśli uważasz ze to to samo to tylko sie to Tobie tak wydaje .
Takie przejscie jak pokazuje 2 film można wykonac ale w miare wolno ,przy duzej predkości leciałbys jak nieprzymierzając "perszing" .
Zwroty na lodzi a zwroty na rolkach to dwie różne sprawy a jezeli juz wyglądają bardzo podobnie to wymagają na rolkach b.dobrego ich opanowania jak np slide choc to hamowanie i slizgi al ewyglądaja podobnie jak na łyżwach .Nie proponuje się poczatkującym na rolkach w slalomie by uczyli się od hokeistów bo sie pozabijają ! To się ma jak pięść do nosa .Sprobój a pro pos zwrotów tył przód , zrobić "no vipera" na pełnej płozie bez przenoszenia ciężaru na przednie lub tylne kółko tylko na pełnej płozie !!!
Zadanie domowe : obroty na jedej nodze przód tył poruszając sie cały czas w jednym kierunku to wspomniany no viper na rolkach w Polsce prawie nikt tego nie jezdzi poprawnie !!! .Sorry ,że Ciebie również o to nie podejżewam .
http://www.youtube.com/watch?v=hZEr8SrzsE8
53 do 56 s Julien Boucry wykonuje wspomniany trik
Ludzie dajcie sobie spokój z przenoszeniem technik łyzwiarskich na rolki ,to tylko z pozoru to samo !!! .
Dzięki za filmik. Miło popatrzyć ale "no viper" to zdaje się jednak nie to samo co 3-turn. Jadąc 3-turn obracasz się na przednim kółku i zostawiasz ślad o kształcie litery 3 lub przodu B. Zresztą pytanie kolegi dotyczyło podstaw jazdy "zwykłej" nie slalomu o czym wspomniał ze dwa posty temu. Nie wiem co trudność wykonania triku dla zaawansowanych ma do prezentowania podstawowych technik i przenoszenia ich z łyżew na rolki.
Wiem że diametralnie się różnimy co do zdania na temat przydatności umiejętności łyżwiarskich do jazdy na rolkach . Ja jednak pozostanę przy swoim. Podstawy jazdy (krawędź zewnętrzna, wewnętrzna każdej nogi do przodu i do tyłu, przekładanka tył/przód, przejście tył/przód i powrót) przenoszą się bezpośrednio z łyżew na rolki. Nie znam nikogo dobrze jeżdżącego na łyżwach, któremu znajomość tych technik na lodzie przeszkadzała by w ich stosowaniu na rolkach. We wszystkich znanych mi przypadkach jest dokładnie na odwrót. Taka osoba od razu dobrze radzi sobie na rolkach o ile nie próbuje hamować :). Hamowanie / slidy i część trików slalomowych to zupełnie inna sprawa ale o nich tu nie było mowy.
Wszystkie zmiany tył/przód we wklejonych filmikach oraz wspomniany 3-turn da się bez problemu pojechać na rolkach a różnice rolki/łyżwy są oczywiście wyczuwalne jeśli się je jedzie ale dla przyglądającego się mało, jeśli w ogóle, widoczne.
Nie wiem o co chodzi z filmikiem 2. To jest przejście z filmiku 1 wykonane mniej siłowo z większym użyciem krawędzi, technika podstawowa, również na rolkach.
Filmy wkleiłem z pierwszej strony wyszukiwania (akurat nie było tam rolek).
Jeśli autor pytania będzie miał chęć sprawdzić, pewnie znajdzie te same techniki prezentowane na rolkach.
pozdrawiam
Grzegorz

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: slalom - jak zacząć

Post autor: jar-as » pt czerwca 10, 2011 8:06

Oczywiście ze te triki to nie to samo i oczywista oczywistością jest to ze ktoś kto jezdził na łyzwach szybciej poradzi sobie z rolkami to są pewniki .Problem zaczyna się w detalach a jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach . Spróbuj się rozpędzić i zrobic zwrot tak jak ten hokeista z 2 filmu ,gdy nogi robia taki mały łuk przy obrocie .Osobiście nie odważę sie proponowac tego początkujacym ,bo nie utrzymaja się .Coś co łatwo przychodzi na lodzie na poczatku na rolkach jest nie do wykonania , grałem w hokeja dosyć sporo i łyżwy nie są mi obce .Slalom też nie jest mi obcy dlatego tak się burzę jak słysze notorycznie powtarzane slogany i próby udowadniania ze to to samo lub prawie to samo .Dlatego tez dałem drastyczny przykład czegoś co na lodzie jest tzw pikusiem a na rolkach to raczej górna półka .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - informacje, strony www / Inline freestyle slalom web pages, contacts”