Wszystko o tętnie i pracy serca

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
kajman
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 594
Rejestracja: wt kwietnia 18, 2006 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa-Wawer

Wszystko o tętnie i pracy serca

Post autor: kajman » pt lipca 21, 2006 1:56

Proponuję na początek zajrzeć do tematu Kolarstwo szosowe a rolkarstwo szybkie...
//Petercave

WFH pisze:Jeśli chodzi o moje tętno to też nie zgadza się słynna reguła 220-wiek, dwa lata temu na zawodach w Berlinie uzyskałem 212, a 8 lat wtedy nie miałem :)
To jeszcze pytanie o tętno: o czym świadczy możliwość uzyskiwania przez zawondnika wysokiego tętna?Czy jest to wynik jego sprawności, tzn. np. tego jak szybko i jak mocno porusza nogami, jak pracują jego ramiona.
Czy jakbym sobie wzmocnił odpowiednie mięśnie nóg i poprawił ich szybkość to też bym osiągał wyższe tętno (szybciej i mocniej nimi przebierając)?
Moje spoczynkowe to 53. Choć raz było 45 i się długo utrzymywało, tak że nie mógł to być błąd pomiaru - prawdę mówiąc tego pomiaru dokonywałem podczas drzemki :)
Obrazek
Pozdrawiam Kajman

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » pt lipca 21, 2006 2:08

kajman pisze:
WFH pisze:Jeśli chodzi o moje tętno to też nie zgadza się słynna reguła 220-wiek, dwa lata temu na zawodach w Berlinie uzyskałem 212, a 8 lat wtedy nie miałem :)
To jeszcze pytanie o tętno: o czym świadczy możliwość uzyskiwania przez zawondnika wysokiego tętna?Czy jest to wynik jego sprawności, tzn. np. tego jak szybko i jak mocno porusza nogami, jak pracują jego ramiona.
Czy jakbym sobie wzmocnił odpowiednie mięśnie nóg i poprawił ich szybkość to też bym osiągał wyższe tętno (szybciej i mocniej nimi przebierając)?
Dużo jest osób, które z natury mają wysokie tętno. Uzyskanie wysokiego tętna jest wynikiem (w czasie treningu) pracy jak największej ilości mięśni. Jednak to nie wysokie tętno jest wykładnikiem o potencjale zawodnika.

Najważniejszą rzeczą jest skład ciała zawodnika (procent tłuszczu w organizmie, ilość mięśni białych i czerwonych - szybko i wolno kurczliwych, waga, czynnik VO2 - ilość wdychanego tlenu potrzebnego to wykonania pracy i wiele, wiele innych), dzięki któremu osiągamy jak największe możliwości wykonania pracy. W sportach wytrzymałościowych (rower, rolki, bieganie - na długich dystansach) najważniejsza jest optymalizacja spalania tłuszczu, czyli trenowania w tlenie - aerobowo. Jest to podstawa treningu. Przy takim treningu dodatkowo nasze serce staje się mocniejsze i... wolniejsze. W związku z tym, że serce jest mięśniem, jego ściany stają się grubsze, większe - przez co może za jednym uderzeniem więcej przepchać krwi do komórek.

Reasumując - treningiem dążymy do jak najmniejszego tętna, przy którym wskazane byłoby wykonywanie jak największej pracy. Jak wiemy wraz ze wzrostem pracy (intesywności) serce też zaczyna szybciej bić, i jest to wykres liniowy.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » pt lipca 21, 2006 2:09

kajman pisze:Moje spoczynkowe to 53. Choć raz było 45 i się długo utrzymywało, tak że nie mógł to być błąd pomiaru - prawdę mówiąc tego pomiaru dokonywałem podczas drzemki :)
Podczas drzemki to tętno drzemkowe :) Normalne tak niskie.
A spoczynkowe, to postojowe, bezpośrednio po obudzeniu lub kilka minut po :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » pt lipca 21, 2006 2:11

Jest to złożony problem...Generalnie tętno obniża się wraz z wiekiem, na jego obniżenie może wpływać m.in trening wytrzymałościowy. Nie powinienneś się martwić tym, że nie osiagasz wysokiego tętna, moze poprostu masz takie uwarunkowania. Każdy z nas jest inny, a tętno to sprawa indywidualna.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » pt lipca 21, 2006 2:16

WFH pisze:Jest to złożony problem...Generalnie tętno obniża się wraz z wiekiem, na jego obniżenie może wpływać m.in trening wytrzymałościowy. Nie powinienneś się martwić tym, że nie osiagasz wysokiego tętna, moze poprostu masz takie uwarunkowania. Każdy z nas jest inny, a tętno to sprawa indywidualna.
Dokładnie :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
PeterCave
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 1486
Rejestracja: wt kwietnia 05, 2005 4:29
Jeżdżę od: 09 kwie 2005
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Post autor: PeterCave » pt lipca 21, 2006 2:17

zico pisze:Doszedłem do tętna spoczynkowego około 52 uderzeń na minutę - w zeszłym roku. A max w zeszłym roku miałem w Dynamixie 207.
Ja z kolei w zeszłym roku, jak mierzyłem na niemieckim (dość nudne zajęcia) przez 2 minuty, to miałem 47-48, ale nie zanotowałem jeszcze tętna większego niż 200, najwięcej 198 i to nie na rolkach, tylko na biegu 4 km. Na rolkach gdzieś 195 (tyle widziałem na zegarku, a nie zapaiętało mi, bo max miałem na macie 230;))
WFH pisze:Każdy z nas jest inny, a tętno to sprawa indywidualna.
Każdy z nas jest oryginalny;)
Pozdrawiam Piotrek

adam88
Posty: 15
Rejestracja: pn lipca 17, 2006 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: adam88 » pt lipca 21, 2006 2:25

Miałem dokładne testy w instytucie sportu w Warszawie podczas biegu na bieżni kiedy to zwiększała się prędkość biegu wtedy tętno max wynosiło mi 203 a VO2 max 60 podczas podobnego badania na Katowickiej AWF tylko wtedy był test na rowerze co 3 minuty zwiększało się obciażenie to miałem tętno 205 i VO2 max 66 jest to ściśle związane z wagą zawodnika..... w składzie ciała mam 10 % tłuszczu a optimum w dyscyplinach wydolnościowych to ok 8 % i wcale nie jest regułą że duża masa mieśniowa jest dobra właśnie wręcz odwrotnie... masa mieśniowa również musi być w optimum żeby nie nosić góry mieśni...... tak sama parametry krwi mają zanczenia... hematokryt mam 49 %, hemoglobina 16,9 itp wszystko razem decyduje o sukcesie .... ale pamietajmy że na sukces potrzebna jest praca praca i jeszcze raz praca
Per aspera ad astra

Awatar użytkownika
kajman
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 594
Rejestracja: wt kwietnia 18, 2006 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa-Wawer

Post autor: kajman » pt lipca 21, 2006 2:31

Można sobie takie testy w Warszawie zrobić? Gdzie i ile to kosztuje.
Chciałbym zobaczyć jakie mam parametry i czy jeszcze coś się da z mojego
organizmu wycisnąć.
Z badań krwi pamiętam, że poziom hemoglobiny podobno mam jakiś wyższy,
ale tego chyba nie można zmienić bez jakiejś chemii
Obrazek
Pozdrawiam Kajman

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » pt lipca 21, 2006 2:42

Możesz spróbować na AWFie, albo w ComSie przy Wawelskiej. Ale nie gwarantuje, że Ci sie uda...

adam88
Posty: 15
Rejestracja: pn lipca 17, 2006 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: adam88 » pt lipca 21, 2006 2:55

Cieżko jest się umówić na te badania wiem że w instytucie w Warszawie komplet badań wydolnościowych i pełna morfologia, skład ciała, biochemia itp wogóle "full service" pełna charakterystyka organizmu kosztuje ok 700 zł
Per aspera ad astra

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Krzysztof » pt lipca 21, 2006 3:01

PeterCave pisze: Ja z kolei w zeszłym roku, jak mierzyłem na niemieckim (dość nudne zajęcia) przez 2 minuty, to miałem 47-48, ale nie zanotowałem jeszcze tętna większego niż 200, najwięcej 198 i to nie na rolkach, tylko na biegu 4 km. Na rolkach gdzieś 195 (tyle widziałem na zegarku, a nie zapaiętało mi, bo max miałem na macie 230;))
To nie jest puls spoczynkowy. Puls spoczynkowy jest dopiero następny na skali :!: :!: :!:
To jest przypadek szczególny :lol:

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Post autor: Piotr B » pt lipca 21, 2006 10:28

Wasze HRmax to dla mnie kosmos!!!! Najwyższy odnotowany u mnie to 171 i był on zaraz po starcie w 25 km von Berlin. Srednia z tego biegu to 159. Na maratonie w Zgorzelcu kilka razy zblizałem się do 170 ale go nie osiągnełem, za to średnia biegu to 161. Na treningu również jest mi bardzo trudno przebić sie przez 160. Najcześciej jest to 145-155. Na więcej nie pozwalają mi mięsnie. Kilka razy mierzyłem HRspoczynkowe i wacha się ono pomiędzy 40-45. HRmax wg sigmy to 185, wg wzoru 220-38=182. BMI to ok 28
Jak zinterpretować moje pomiary???

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » pt lipca 21, 2006 10:55

Nie wiem czy jest tu coś do interpretowania...Prostu masz niższe od nas tętno spoczynkowe, jak i podczas wysiłku. Jak już pisałem jest to sprawa indywidualna.

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » sob lipca 22, 2006 12:07

PiotrzeB! Masz niskie tętno boś jest stary Diesel wolnoobrotowy i stąd to! :shock: :shock: :D :D

Awatar użytkownika
małysz
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 193
Rejestracja: śr marca 23, 2005 4:30
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski, chwilowo Poznań
Kontakt:

Post autor: małysz » sob lipca 22, 2006 2:03

To bardzo różnie jest z tym tętnem, np w Gdańsku na maratonie średnie wyszło mi 193. NIe mogę złapać wysokiego tętna na rowerze max to 200, na rolkach miałem w zeszłym roku 218, za to najnizsze jakie u siebie zaobserwowałem to 60. Napewno dużo zależy od wieku, ale 171 to naprawdę bardzo niskie :shock:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”