Jak wybierać buty do wrotkarstwa szybkiego - poradnik

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

miremdi
Posty: 7
Rejestracja: śr sierpnia 08, 2012 1:19
Moje rolki: Luigino
Jeżdżę od: 01 maja 2000
Lokalizacja: Tomaszów L

Re: Jak wybierać buty do wrotkarstwa szybkiego - poradnik

Post autor: miremdi » pn sierpnia 13, 2012 10:31

Witam,

Cieszę się, że się podoba.... hi,hi,hi
Urządzenie działa skutecznie ale przypominam jednak, że jest to jego pierwsza wersja. Ot, efekt moich szybkich i najprostszych poszukiwań tak materiałów jak logiki konstrukcji. Już w tej chwili mam kilka pomysłów jak je ulepszyć.... może nawet przystosować do pomiaru kształtu stopy, zastosować pomiar temperatury w celu uniknięcia przegrzania, zamontować wskaźniki siły nacisku no i pomalować na.... fioletowo!!!! Co by przypominało mi kolor odcisków po.... "Nie tylko dla orłów"!!!!

pozdrawiam, M

ps. woda oczywiście kapie ale mikro-rowki /niestety rozdzielczość foto uniemożliwia ich pokazanie... no i zastrzeżenie odpowiednim patentem/ wykorzystujące "efect Flattera" kierują ją poza buta.

romekjagoda
Posty: 44
Rejestracja: śr sierpnia 10, 2016 12:48
Moje rolki: PS R2 (4x100mm) / Salomon 4x78
Jeżdżę od: 02 sty 2002

Re: Jak wybierać buty do wrotkarstwa szybkiego - poradnik

Post autor: romekjagoda » śr sierpnia 17, 2016 4:20

Nie wiem, czy to dobre miejsce na ten wpis, ale jest w temacie dobierania butów - w razie czego prosze o przeniesienie.

Wczoraj dostałem zamówione pierwsze buty do jazdy szybkiej/szybszej Powerslide R2. Przejechałem tylko jakieś 5-6 km (kończyłem już po ciemku) i pierwsze wrażenie jest takie (poza tym, że jeździło się fantastycznie - nowa jakość), że
a) przy zakładaniu buta nie ma przestrzeni na ruszanie stopą i palcami - but jest ciasno dopasowany do stopy, do tego stopnia, że palce są lekko ściśnięte razem ze sobą (ale nie uciśnięte, podkurczone, etc.);
b) przy zdejmowaniu buta duży palec u stopy jest jakby lekko zdrętwiały, odczuwam lekkie powierzchowne mrowienie.

I teraz pytania:
1) czy to normalne odczucia, czy też buty są za małe?
2) czy wyściółka trochę się ułoży, czy też w sztywnych butach nie ma na to szans (choć o PS R2 wiele osób pisze, że to bambosz miękki)?

Dodam, że przed zakupem mierzyłem buty na nodze i nie odczuwałem ich jako za małe. Wiem, że muszą one być dopasowane dość ściśle, by nie było obtarć, etc. Ponadto, podczas jazdy żadnego dyskomfortu nie odczuwałem (poza uczuciem lekkiego ogólnego ściśnięcia stopy, ale to może wynikać z mocnego zasznurowania butów). I na koniec - przy mocnym zaszunorowaniu moich dotychczasowych fitnessówek duże palce też mi potrafiły zdrętwieć.

Z góry dzięki za opinie kogoś obeznanego.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Jak wybierać buty do wrotkarstwa szybkiego - poradnik

Post autor: Pinnhead » czw sierpnia 18, 2016 2:47

Poza tym co napisałem na PW:
a) Tak ma być.
b) Tak nie ma być. Pojedziesz tak dłużej to pojawi się duży ból. A jak pojedziesz tak dłużej przy niskiej temperaturze to i odmrożenie przy niedokrwieniu może się pojawić. Za mocno zawiązujesz buty w śródstopiu - tam idą żyły po wierzchu i odcinasz dopływ krwi do palców.
:)
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

romekjagoda
Posty: 44
Rejestracja: śr sierpnia 10, 2016 12:48
Moje rolki: PS R2 (4x100mm) / Salomon 4x78
Jeżdżę od: 02 sty 2002

Re: Jak wybierać buty do wrotkarstwa szybkiego - poradnik

Post autor: romekjagoda » pn sierpnia 22, 2016 10:18

Pinnhead, dzięki (za odpowiedź tutaj i na PW). W takim razie zmodyfikuję siłę sznurowania trochę - w końcu nie o to chodzi by się nabawić martwicy ;)

Pozdro.

romekjagoda
Posty: 44
Rejestracja: śr sierpnia 10, 2016 12:48
Moje rolki: PS R2 (4x100mm) / Salomon 4x78
Jeżdżę od: 02 sty 2002

Re: Jak wybierać buty do wrotkarstwa szybkiego - poradnik

Post autor: romekjagoda » pn września 26, 2016 12:55

romekjagoda pisze: Wczoraj dostałem zamówione pierwsze buty do jazdy szybkiej/szybszej Powerslide R2.
Może komuś się przydadzą wrażenia po miesiącu użytkowania i 200km+. Dopiero w ostatni weekend znalazłem optymalne ustawienie szyn w o bu butach (podkładki + pozycja), a przynajmniej takie, które jest dla mnie neutralne (bez pronacji czy supinacji).

Po pierwsze jestem mega zadowolony. Buty są wygodne od pierwszego założenia - miałem jedno otarcie podczas pierwszej jazdy ale to tylko dlatego że założyłem za krótke skarpetki. Od tego czasu nic, nada, żadne miejsce na stopie nie boli. Cieszę się, że nie wziąłem Venomów albo Bontów, bo mi ewidentnie nie leżały.

Mimo, że Zico odradzał mi mailowo R2 jako buty nie wiadomo do czego, za miękkie i mało trzymające stopę cieszę się że go nie posłuchałem i nie kupiłem wysokich Seba Marathon. PS r2 pozwalają mi kombinować z ćwiczeniem kostki i wzmacniać ja w dążeniu do DP. Ogólnie, po dobrym zasznurowaniu (muszę je poprawiać w trakcie treningu, ale to podobno normalne - stopa się układa, etc.) but jest sztywny i dobrze czuć rolkę. Ogólnie rzecz biorąc jak na pierwsze rolki szybkie był to b. trafny wybór - nie ranią stopy, dają wstęp do szybkiej jazdy, nie powodują odruchu obronnego przed ich założeniem na przejażdżkę, są szybkie (choć nie mam porównania).

Wszysktie te uwagi bierzcie z dozą ostrożności - nie ma porównania do innych rolek szybkich, tylko mierzyłem kilka innych par, ale jeździłem tylko na PS R2.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”