przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

kareth
Posty: 5
Rejestracja: pt kwietnia 08, 2011 8:27
Jeżdżę od: 02 sty 1998
Lokalizacja: Poznań

przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: kareth » pt kwietnia 08, 2011 8:44

Witam,

Zdaję sobie sprawę, że to kolejny temat z serii: "co kupić", ale po przejrzeniu forum i google'a nadal nie mogę się zdecydować, i byłbym wdzięczny za pomoc.
Na rolkach jeżdżę od dzieciństwa. W ostatnich sezonach potrafiłem jeździć spokojnie codziennie po kilka godzin. Dotychczas jeździłem na K2 Velocity, 78mm.
Po pierwsze już są dość ostro zjechane, a po drugie poczułem chęć, żeby przesiąść się na coś szybszego. Zdecydowanie nie zamierzam wchodzić w but niski, bo przede wszystkim ma być to jazda dla przyjemności i utrzymania kondycji, i średnio widzi mi się kończenie codziennie z odciskami.
Jak na razie brałem pod uwagę rollerblade Speedmachine 100 / Tempest 100, ale może coś jeszcze warte jest uwagi?.
Trochę poczytałem i z tego co zrozumiałem to większe koła nie zawsze wiążą się z większą prędkością, a czasem wręcz przeciwnie, przez stratę dynamiki. Tym bardziej przy 1.80m i 55kg, to twierdzenie może nabierać jeszcze większej wagi.
Chciałbym więc prosić o pomoc, jakąkolwiek rade, w jaką stronę iść? Myślałem też trochę nad 90mm, ale znając życie wcześniej czy później przesiadłbym się na coś większego, a że pieniążki na drodze nie leżą to wolałbym zdecydować się na jakiś bardziej docelowy zakup.
Fundusze to około 1,5k, ale wszystko zawsze można dla wyższych celów nagiąć ;)

Pozdrawiam
Piotr

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: Herb » pt kwietnia 08, 2011 10:40

Przesiadka z małych kół na setki może być szokiem, ale ma sens, jeżeli naprawdę chcesz jeździć szybko. Ja bym raczej skłaniał się ku modelowi Speedmachine 100, bo ma normalną szyną 4x100mm, a Tempesty to udziwniony zestaw 110-100-100-110, chyba przerost formy, jeżeli chodzi o jazdę o której mówisz. Przynajmniej do mnie ta konfiguracja nie przemawia. Z oferty producentów innych niż RB dobrych analogów Speedmachine za bardzo nie ma, niestety :/
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
szwed
Czterokółkowiec
Posty: 62
Rejestracja: pn kwietnia 26, 2010 9:36
Moje rolki: Powerslide C4
Jeżdżę od: 01 maja 2010

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: szwed » pt kwietnia 08, 2011 10:58

kareth pisze:Witam,

Jak na razie brałem pod uwagę rollerblade Speedmachine 100 / Tempest 100, ale może coś jeszcze warte jest uwagi?.

Piotr
K2 Radical 100, polecam z autopsji
Rafał

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: Herb » pt kwietnia 08, 2011 11:09

No niestety, w Radical but jest zdecydowanie bardziej giętki niż w Speedmachine, przewagi technologicznej zero, a rolki kilka stów droższe.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: zico » sob kwietnia 09, 2011 12:35

Tempest też jest ok, środkowe kółka są 100, jest nadal obniżony środek ciężkości i do tego krótsza szyna niż w modelu Speedmachine 100. Radical z tego co wiem nie ma wyciąganego buta, a w modelach Speedmachine czy Tempest można go dokupić w razie zużycia.
Po prostu modele Speedmachine oraz Tempest to najlepsze modele przejściowe do typowej jazdy szybkiej i wielokrotnie użytkownicy tych właśnie rolek stawali na podium przed wieloma ścigającymi się na niskich butach.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: Herb » sob kwietnia 09, 2011 12:42

Nadal uważam, że do pojeżdżenia sobie szybciej, bez ambicji startowania w maratonach, szczególnie przy masie 55kg i wzroście 180 cm, Tempest to po prostu "overkill". No i set 4x100 jak mi się zdaje, daje więcej opcji rotacji kół w miarę zużycia, a w Tempest koła 110 zawsze będą skrajne, a takie zużywają się przeważnie szybciej - nie da rady zamienić ze środkowymi, które maja przeważnie dłuższy żywot.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: zico » sob kwietnia 09, 2011 12:59

Zawsze możesz włożyć kółka 2x100 2x90 i będzie lepiej na początku. Co do skrajnych kółek do wewnątrz - ten problem występuje w slalomie lub przy nauce jazdy, kiedy jadący nie potrafi się dobrze odpychać z 4 kół. Z reguły Ci, co jeżdżą szybko i ogarniają technikę ścierają kółka w miarę równomiernie.
Jeśli jednak masz nadal obawy przed taką szyną - zawsze można wymienić na taką, jaką powinna być - uwzględniając również długość Twojej stopy i umiejętności. Takie rzeczy to już indywidualnie przy wyborze sprzętu ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

kareth
Posty: 5
Rejestracja: pt kwietnia 08, 2011 8:27
Jeżdżę od: 02 sty 1998
Lokalizacja: Poznań

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: kareth » sob kwietnia 09, 2011 8:07

Dzięki wielkie za tak szybkie i liczne odpowiedzi!

Czyli generalnie Tempest będzie lepszym wyborem niż Speedmachine? Nawet przy moich gabarytach? Nie będą jakoś okrutnie wielkie i ciężkie że nie będzie można normalnego ruchu wykonać?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: zico » sob kwietnia 09, 2011 8:22

kareth pisze:Dzięki wielkie za tak szybkie i liczne odpowiedzi!

Czyli generalnie Tempest będzie lepszym wyborem niż Speedmachine? Nawet przy moich gabarytach? Nie będą jakoś okrutnie wielkie i ciężkie że nie będzie można normalnego ruchu wykonać?

Pozdrawiam
Rolki do jazdy miejskiej są cięższe od Speedmachine czy Tempest. Lepszym wyborem będzie idealne dopasowanie podwozia do Twoich potrzeb, ale to już przy bezpośrednim kontakcie w miejscu, gdzie je nabędziesz. Pewnych rzeczy się nie zdradza :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

kareth
Posty: 5
Rejestracja: pt kwietnia 08, 2011 8:27
Jeżdżę od: 02 sty 1998
Lokalizacja: Poznań

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: kareth » sob kwietnia 09, 2011 8:48

Rozumiem, czas najwyższy pojawić się u Ciebie w sklepie;)

PS. Przejeżdżam tamtędy 2 razy dziennie i nigdy nie zauważyłem żadnego szyldu, czy czegoś podobnego, kto by pomyślał, że pod nosem mam taki sklep.

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: mrv » sob kwietnia 09, 2011 4:46

szwed pisze:
kareth pisze:Witam,

Jak na razie brałem pod uwagę rollerblade Speedmachine 100 / Tempest 100, ale może coś jeszcze warte jest uwagi?.

Piotr
K2 Radical 100, polecam z autopsji
Rafał

Ja również z autopsji ale, Radicale odradzam - but zbyt miękki, choć szyna w porządku. Zadziwiające - dwóch użytkowników i jakie rozbieżne opinie ;)

Awatar użytkownika
szwed
Czterokółkowiec
Posty: 62
Rejestracja: pn kwietnia 26, 2010 9:36
Moje rolki: Powerslide C4
Jeżdżę od: 01 maja 2010

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: szwed » sob kwietnia 09, 2011 5:15

mrv pisze:

Ja również z autopsji ale, Radicale odradzam - but zbyt miękki, choć szyna w porządku. Zadziwiające - dwóch użytkowników i jakie rozbieżne opinie ;)
Ja byłem zadowolony, zarówno z szyny 4x90 jak i 4x100 pod tym butem
a tak poza tym silnik się liczy, nie buty :)
pozdrawiam
Rafał

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: zico » sob kwietnia 09, 2011 5:29

szwed pisze:a tak poza tym silnik się liczy, nie buty :)
pozdrawiam
Rafał
Niestety to właśnie but jest podstawą jazdy szybkiej - pisałem o tym w poradniku. Jak widzisz ten sam jednemu leży, a drugiemu nie. Speedmachine i Tempest to zupełnie inna bajka, bo też jest to zupełnie inna konstrukcja -> masz tutaj but wewnętrzny odpowiedzialny za wygodę.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
szwed
Czterokółkowiec
Posty: 62
Rejestracja: pn kwietnia 26, 2010 9:36
Moje rolki: Powerslide C4
Jeżdżę od: 01 maja 2010

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: szwed » sob kwietnia 09, 2011 5:43

zico pisze:

Niestety to właśnie but jest podstawą jazdy szybkiej - pisałem o tym w poradniku. Jak widzisz ten sam jednemu leży, a drugiemu nie. Speedmachine i Tempest to zupełnie inna bajka, bo też jest to zupełnie inna konstrukcja -> masz tutaj but wewnętrzny odpowiedzialny za wygodę.
Z całym szacunkiem dla Ciebie Zico ale wszędzie słyszy się i czyta, że podstawą jazdy szybkiej jest na pierwszym miejscu technika, potem koordynacja, następnie kondycja (mój silnik :) )a dopiero na końcu jest sprzęt
pozdrawiam
Rafał

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: przesiadka z fitness. Speedmachine/ tempest? Do 1,5k zł

Post autor: mrv » sob kwietnia 09, 2011 5:54

szwed pisze:
zico pisze:

Niestety to właśnie but jest podstawą jazdy szybkiej - pisałem o tym w poradniku. Jak widzisz ten sam jednemu leży, a drugiemu nie. Speedmachine i Tempest to zupełnie inna bajka, bo też jest to zupełnie inna konstrukcja -> masz tutaj but wewnętrzny odpowiedzialny za wygodę.
Z całym szacunkiem dla Ciebie Zico ale wszędzie słyszy się i czyta, że podstawą jazdy szybkiej jest na pierwszym miejscu technika, potem koordynacja, następnie kondycja (mój silnik :) )a dopiero na końcu jest sprzęt
pozdrawiam
Rafał
Co prawda w poznańskiej połówce nie uczestniczyłem, ale "zdemoralizował" mnie wspaniały wynik jednej z uczestniczek. Jakby na dowód tego że jak sie ma parę i technikę to nawet w trampkach na kołach można dać czadu. Polecam wszystkim wynik zawodniczki Anny Kocięckiej (15 lat), która w rekreacyjnym wysokim bucie w rekreacyjnych kołach 80mm pocisnęła na 46 minut. Trudno tutaj wyrokować ale wydaje mi się że dałaby rady w standardowym sprzęcie do ścigania (4x100 niski but) wycisnąć ponizej 40 minut lub okolice czasu zwycięzczyni. Myślę że w miękkich radicalach czy sztywnym czymkolwiek innym miażdży 80% tego forum ;)
kareth pisze: Fundusze to około 1,5k, ale wszystko zawsze można dla wyższych celów nagiąć
A o Bont Semi Race myślałeś ? To jest niby model nieco wyścigowy ale z podwyższoną kostką - myślę że dokładnie tyle podwyższoną ile trzeba. U mnie spisują dobrze. Moim zdaniem RB czy K2 ma za dużo mięsiwa nad kostką które to do niczego nie służy. Twardy mniej wygodny but i szyna nie do zajechania. Niektórzy system 3-punktowy traktują jako wadę. Całość mieści się w Twoim budżecie.
Ostatnio zmieniony sob kwietnia 09, 2011 6:05 przez mrv, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”