Dobór rolek, jazda uniwersalna

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

crosis
Posty: 3
Rejestracja: pn marca 11, 2013 10:22
Moje rolki: nie mam
Jeżdżę od: 04 kwie 2013

Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: crosis » pn marca 11, 2013 10:39

Jestem tu nowy, więc na początek "dzień dobry".

A teraz do meritum: mieszkam we Wrocławiu, na Sępolnie i szukam w miarę uniwersalnych rolek, ale powiedzmy do 500 PLN. W sieci jest mnóstwo poradników, poczytałem też kilka wątków i wiem, że bladerunner raczej sobie odpuścić itd...

Ale. Chciałbym zapytać, czy w ogóle w rolkach fitness do powiedzmy 500 PLN znajdę coś, w czym pojadę po utwardzonej nawierzchni w parku czy np po wale przeciwpowodziowym? Pytam, bo chcę też jeździć do pracy, a tam mam kilka takich odcinków.

I na koniec więcej parametrów:
1. kto: facet, 186 wzrostu, 86 kg
2. jak: coś tam umiem, kiedyś jeździłem, na łyżwach sobie radzę, przekładanka itd
3. po co: chcę mieć rolki jako alternatywę do biegania/jazdy na rowerze. Myślę, że rozmiar 86-90mm (kółka) powinien być odpowiedni, ale jak się mylę, to mnie poprawcie. Z góry dzięki za pomoc! :)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: Doody » pn marca 11, 2013 1:15

Jeśli chcesz rolki uniwersalne, to na pewno nie rekreacyjne. Sprzęt rekreacyjny jest dobry do jazdy po gładkich nawierzchniach i tylko po nich. Jeśli chcesz dojeżdżać do pracy (jazda miejska) wybierz rolki właśnie do jazdy miejskiej. Koła w tym przypadku nie powinny być zbyt duże max. 84mm. Do 500zł dobrego sprzętu raczej nie znajdziesz i to nie istotne, czy do rekreacji, czy do jazdy miejskiej (urban). Najtańsze z tych które mogę obecnie polecić są Rollerbalde Fusion x3 i SEBA FRX. Te drugie znajdziesz również na kołach 84mm.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

crosis
Posty: 3
Rejestracja: pn marca 11, 2013 10:22
Moje rolki: nie mam
Jeżdżę od: 04 kwie 2013

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: crosis » pn marca 11, 2013 1:54

Hmm... to mi zabiłeś ćwieka. Rolki urban wyglądają dla mnie nieco "za profesjonalnie", obawiałem się, że są nieco zbyt wymagające jak na moje, bądź co bądź, niskie umiejętności. Do pracy dojazd mam raczej prosty, mniej niż 2km, stąd chciałem utknąć w rekreacyjnych...

Ja z kolei sądziłem, że na takich jak decathlonowe za 300-400 PLN spokojnie sobie pośmigam.

No nic, pozostaje się zastanowić, czy nie kupić takich na początek i nie szlifować na nich jazdy - aż dorosnę do "urban" ;)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: Doody » pn marca 11, 2013 2:46

Nie ma sensu kupować nic na początek, bo wydasz niepotrzebnie dwa razy kasę, a nie dość tego możesz się na kiepskim sprzęcie zrazić do tego sportu. Co do twoich umiejętności, to zarówno X3 jak i FRX będą łatwiejsze w 'prowadzeniu" niż jakiekolwiek marketówki i większość rolek fitness'owych nawet dobrych marek. Przyczyna jest prosta: mają niżej położony środek ciężkości, co ułatwia utrzymanie równowagi i krótszą szynę, co powoduje lepszą zwrotność, a w mieście to ważne. To że ten sprzęt pozwala na dużo więcej niż jazdę rekreacyjną, nie oznacza że jest przeznaczony tylko dla wymiataczy. A że można na nich jeździć fitnessowo hmmm ... widziałem kilka osób które przejechały na x3 maraton. Poza tym komfort jazdy i zdrowe stawy na pewno zrekompensują trochę większy wydatek.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

crosis
Posty: 3
Rejestracja: pn marca 11, 2013 10:22
Moje rolki: nie mam
Jeżdżę od: 04 kwie 2013

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: crosis » pn marca 11, 2013 3:11

Spoko, dzięki za odpowiedź - i te i te rolki znalazłem tak poniżej 600 PLN.

Teraz tylko muszę przeanalizować moje faktyczne potrzeby. Takie rolki faktycznie byłyby fantastyczne, ale jak skończy się na tym, że wyjadę dwa razy w tygodniu na alejkę a raz do roboty to nie wiem, czy będę ich potrzebował. Nie oszukuję się - rolki nie będą dla mnie "sportem", a jednak raczej rekreacją ;)

Mimo to wielkie dzięki za odpowiedź :)

Awatar użytkownika
lau
Posty: 20
Rejestracja: wt marca 04, 2014 10:19
Moje rolki: rollerblade maxxum 84
Jeżdżę od: 01 lip 2012
Lokalizacja: Płock

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: lau » czw marca 13, 2014 1:53

Doody pisze: Co do twoich umiejętności, to zarówno X3 jak i FRX będą łatwiejsze w 'prowadzeniu" niż jakiekolwiek marketówki i większość rolek fitness'owych nawet dobrych marek. Przyczyna jest prosta: mają niżej położony środek ciężkości, co ułatwia utrzymanie równowagi i krótszą szynę, co powoduje lepszą zwrotność, a w mieście to ważne. To że ten sprzęt pozwala na dużo więcej niż jazdę rekreacyjną, nie oznacza że jest przeznaczony tylko dla wymiataczy. A że można na nich jeździć fitnessowo hmmm ... widziałem kilka osób które przejechały na x3 maraton. Poza tym komfort jazdy i zdrowe stawy na pewno zrekompensują trochę większy wydatek.
witam witam :)
szukam na forum wątku fitness/urbarn, chodzi o kupienie nowego sprzętu, ale z tego co widzę dobrze byłoby mieć dwie pary: jedną do fitness, drugą do urban.

Jeżdżę fitnesowo na długie dystanse, robimy od 20 do 40 km, głownie asfalt (zapraszamy do Płocka :)),
ale tez po mieście - nierówne chodniki, krawężniki, czasem lekko podskoczę, jak uda mi się oderwać od ziemi ;), nic szalonego... ale jednak miasto.
Obecnie nie mam dobrego sprzętu to K2, 78 mm, abec5... http://<-------->/rolki-fitness-k2 ... 12-id-2211 .

Najlepiej byłoby chyba zainwestować w urban? myślałam o RB 90 lub Twisterach 80, dodam, że jestem gotowa wydać około 1000 zł,
(mam problemy ze stopą, zależ mi na jakości i dobrej amortyzacji). Z drugiej strony przydałby się dobry sprzęt do fintessu, tu polecano mi Rollerblade activa 90 lub 100 (choć na tej wysokości chyba się przewrócę ;)).

może polecicie coś do urban w czym dałoby się jeździć też na dłuższe dystanse? są takie cuda? :D
165 cm, waga 58.
Ostatnio zmieniony czw marca 13, 2014 7:23 przez lau, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Ula

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: zico » czw marca 13, 2014 2:58

Jak miasto i dłuższe dystanse, to masz:

Rollerblade RB 90
Rollerblade Maxxum 84, 90
Seba FRX, FR2, FR1 84 lub wersja na 90

Jeśli chodzi o porządne rolki fitness to na pewno Activa 90 (ale nie 100), a jeśli 100 to z Rollerblade Tempest.

Rolki miejskie na 100 w stylu RB 100 lub Maxxum 100 mija się z celem. Rolki mają kopyto, a w mieście będzie trudno na takich rolkach omijać przeszkody.

Rolki fitnessowe na bucie Activa i kółkach 100 też mijają się z celem, ponieważ but jest za miękki w stosunku do podwozia.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: Pinnhead » czw marca 13, 2014 3:38

Ze swej strony mogę polecić Powerslide Phuzion 7. Trochę w nich pojeździłem, zarówno po mieście jak i dystans półmaratonu zrobiłem. Całkiem fajne rolki. Takie połączenie fitnessu i rolek miejskich. Tylko doradziłbym od razu wymienić koła na mniejsze: 90 - 100mm. 110 jednak są za duże. Fajnie się na nich śmiga i są dość zwrotne mimo tych kół 110, które mam nadal i chcę je zajeździć najpierw przed wymianą (co szybko nie nastąpi raczej bo widzę że są prawie nówki pomimo mojego jeżdżenia).viewtopic.php?f=59&t=7344

Typowe rolki urban, wydaje mi się, że jest sens kupować dopiero wtedy, kiedy serio chcesz nie tylko przeskakiwać krawężniki ale np. z większymi prędkościami przeskoczyć schody obok chodnika, na który wyszła właśnie cała rodzinka ze sklepu, blokując ci drogę. Moja koleżanka jeździ od czasu do czasu po mieście na fitnessach, dobrze sobie na nich radzi i w zasadzie rolki urban są dla niej zbędne. Ani nie robi szybkich slalomów między ludźmi na chodnikach, ani nie wybija się na "śpiących policjantach" a jeździ tam, gdzie jej się podoba.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
lau
Posty: 20
Rejestracja: wt marca 04, 2014 10:19
Moje rolki: rollerblade maxxum 84
Jeżdżę od: 01 lip 2012
Lokalizacja: Płock

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: lau » czw marca 13, 2014 7:32

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Pewnie wypadnie któryś modeł: Rollerblade RB 90 lub Activa 90.
Pinnhead te Powerslide Phuzion 7 wyglądają niebezpiecznie, hehe, to chyba przez te 110, musisz osiągać niezłe prędkości!
No nic trzeba się będzie zdecydować, kuszą Rollerblade RB 90, tym bardziej że powinny być dosyć wygodne i lekkie przy dłuższym dystansie http://roooolki.pl/p1199-Rolki_Rollerbl ... _2013.html

Zico zamierzamy z kolegą z Płocka podjechać do Poznania, jeśli wycieczka wypali to będziemy mierzyć na miejscu :).
Pozdrawiam Ula

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: Pinnhead » czw marca 13, 2014 11:34

No właśnie spodziewam się większych prędkości, gdy założę mniejsze koła.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: Doody » pt marca 14, 2014 6:19

RB90 o ile będą Ci leżały na stopie, to wybór moim zdaniem najlepszy z możliwych... no może jeszcze SEBY na 90tkach będą równie dobre. Koła na tyle małe aby nie męczyć się ze zwrotnością w mieście i na tyle duże aby bez problemu przejechać maraton.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
lau
Posty: 20
Rejestracja: wt marca 04, 2014 10:19
Moje rolki: rollerblade maxxum 84
Jeżdżę od: 01 lip 2012
Lokalizacja: Płock

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: lau » sob marca 15, 2014 12:31

Pinnhead pisze:No właśnie spodziewam się większych prędkości, gdy założę mniejsze koła.
Moja wiedza na ten temat zatrzymała się na etapie: im większe koła, tym większa prędkość.
Ale rozumiem, że nie jest to jednoznaczne :)
Pozdrawiam Ula

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: Pinnhead » sob marca 15, 2014 2:01

No np. im większe koła tym większa siła wymagana do ich napędzania. Człowiek dysponuje pewnym zasobem sił i faktycznie zwiększając rozmiar kół, jeździmy coraz szybciej ale dopóki, doputy nie zwiększysz kół ponad swoje siły. To tak w uproszczeniu ;)
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dobór rolek, jazda uniwersalna

Post autor: Doody » sob marca 15, 2014 9:42

Co więcej: im większe koła tym wyżej środek ciężkości, a im wyżej środek ciężkości tym trudniej o prawidłową technikę, z kolei bez prawidłowej techniki nie ma prędkości. Trzeba znaleźć kompromis pomiędzy swoimi umiejętnościami i wielkością kół
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”