[Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Agatha
Posty: 7
Rejestracja: pt stycznia 01, 2010 11:36
Moje rolki: X5
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

[Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: Agatha » sob stycznia 02, 2010 12:07

Witam wszystkich :D
Proszę o dorazenie w zakupie rolek. Jaka firma jest najlepsza dla początkujących. Mam 176cm, 60kg, 300-400 zł. Chcaiłabym aby były ciche, szybkie, wygodne oraz trwałe a także idealne do slalomów.
Z góry dziekuje za odp
Pozdawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: rolki- tylko jakie?

Post autor: zico » sob stycznia 02, 2010 8:51

Witam,

nie ma firmy, są modele dla początkujących. Z firm szukaj Rollerblade, Powerslide, Roces.
Agatha pisze:Chciałabym aby były ciche, szybkie, wygodne oraz trwałe a także idealne do slalomów
Wszytko w jednym i jeszcze dla początkujących, to pozostaje: Rollerblade Twister, Rollerblade Fusion X3, Rollerblade Fusion X5 - te modele spełniają Twoje wszystkie wymagania. Jest tylko jedna wada: nie zmieścisz się w 400pln.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: jar-as » sob stycznia 02, 2010 11:18

No i Powerslide Metro ale tu równiez nie zmiescisz sie w 400 zł . Twister jak najbardziej, ale co do X3 czy X5 mam duze watpliwosci, w szczegolnosci jesli chodzi o slalom ( na pewno nie sa idealne jak piszesz o wymaganiach ),no ale to takie moje male zboczenie :wink: .

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: zico » sob stycznia 02, 2010 11:32

Metro nie pasuje, nie posiada hamulca, a to dyskwalifikuje je jako rolki dla początkującego.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: Herb » sob stycznia 02, 2010 3:32

Koleżanka po prostu opisała rolki które nie istnieją xD

W tej chwili i tak nie idzie kupić Twisterów, a X5 dostępne są jakieś resztki, zakup czegokolwiek oprócz Metro i Roces ASP (które dla początkujących rolkami dobrymi nie są. I nie mieszczą się w budżecie) jest niemal niemożliwy. W przyszłym sezonie ceny pójdą w górę, ale przynajmniej będzie z czego wybierać. Ja radzę poczekać do wiosny i dozbierać minimum 190 złotych, za 590 będziesz miała Fusion X3. Rolki wygodne, trwałe oraz ZDATNE do POCZĄTKÓW w slalomie. Ideałów nie ma, nawet Seba które obecnie są niemal Świętym Graalem freestyle i slalomu mają sporo wad. Ewentualnie poluj na X5 w sklepach stacjonarnych, jeszcze dwa miesiące temu sprzedawali je na przecenie po 450 złotych, ale teraz jesteśmy w środku sezonu dla miłośników sportów zimowych i miejsce na półkach zajmuje sprzęt kierowany do nich. No i będziesz musiała się trochę za rolkami najeździć, bez gwarancji efektów.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: zico » sob stycznia 02, 2010 3:44

Duże prawdopodobieństwo, że rolki będą może nawet w tym miesiącu :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: Herb » sob stycznia 02, 2010 4:20

Czyżby Rollerblade chciało w ten sposób odpowiedzieć na ruch Powerslide z wypuszczeniem Metro w dość dziwnym jak na premierę nowej rolki czasie? W końcu X5 sprzedawały się dobrze, a że nic nie zmieniło się w konstrukcji buta to równie dobrze mogli trzaskać produkcję skorup cały rok. Biorąc to pod uwagę, nawet dziwne, że czekali tak długo. Przez ten czas Metro idealnie wstrzeliło się w niszę rynkową po X5 - przystępnej cenowo rolki freeskate. Teraz mogą mieć problem z pobiciem Metro, bo jest to nieco lepiej przemyślana konstrukcja biorąc pod uwagę potrzeby slalomowców z niskim budżetem. Ale to nie problem konsumenta. Ogólnie mam wrażenie że przyszły sezon będzie zimnym prysznicem dla każdego bez wyjątku markowego producenta (chodzi o segment freeskate).

Zapewne Twister jak co roku sprzeda się jak ciepłe bułeczki, ale reszta kolekcji RB to nic ekscytującego, w dodatku za większe pieniądze niż to samo w czasie rzekomego kryzysu. Equinox Rocesa wygląda jak klon Seba High i naprawdę nie mam pojęcia do kogo jest adresowany w tej cenie, biorąc pod uwagę przywiązanie hardkorowych zapaleńców slalomu (a tylko tacy wydają 1500+ PLN na rolki do jazdy miedzy kubeczkami) do produktów Universkate. Brak zmian w ASP to też głupota, wystarczyło tak niewiele - nowy niższy cuff, ze śrubkami zamiast nitów i już spokojnie można by ją porównać bez naciągania do Twistera, 2mm różnicy w długości szyny to nie jest tragedia.
Powerslide wydało fajną rolkę, ale nowy Cell to takie brzydkie kaczątko nie wiadomo dla kogo, to już nie jest "przyzwoita rolka o szerokim zastosowaniu w niskiej cenie", z kolei S3 i Hardcore Evo niemal bez zmian, pewnie kosmetyczne poprawki, co jest strzałem kulą w płot biorąc pod uwagę że S3 będzie już trzeci sezon na rynku i hitem wśród slalomistów się nie stało. Wolą jeździć na freeridowych FR1 za te same pieniądze. No i pozostaje jeszcze Fila, ale że to ich pierwsze kroki w segmencie freeskate to pozostaje tylko szczęścia życzyć i zobaczyć na własne oczy czy ich rolka będzie sprzętem wartym zakupu.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: zico » sob stycznia 02, 2010 4:32

Metro niby zapycha lukę, ale pod względem wykonania pozostaje daleko w tyle, nawet porównując Fusion X3. Nie wspominając już o niskiej jakości kółek w Metro.
Można by powiedzieć, że jest zdecydowanie lepszy niż Cell, ale nadal daleko za modelami Rollerblade.
Praktycznie żadna inna firma nie ma dobrej rolki slalomowej z hamulcem, no może są pseudo slalomówki w stylu Roces Friday czy Rollerblade SX1 -> mają hamulce, ale z kolei but jest miękki - we Friday jak Rocesy serii S, w SX1 jak w Sparku.

Reasumując: na ten moment jedynie Rollerblade ma tak uniwersalne modele dla początkujących i równocześnie do slalomu na najwyższym poziomie. Aż się dziwię, że nikt inny na to nie wpadł, na tak ważną cechę tego typu rolek.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: Herb » sob stycznia 02, 2010 5:23

To wynika z błędnego przeświadczenia że rolki tego typu kupują głównie ludzie którzy na rzeczy się znają i jeździć potrafią, a reszta woli modele fitness.
Ale rolkarze po części są sami sobie winni, rozsiewając opinię że hamulec jest nieskuteczny, przeszkadza i żaden Pr0 nie skala się nigdy jego używaniem. Ta opinia potem przechodzi na początkujących, którzy hamulca nie chcą, bo obciachowy, lub nie widzą w jego braku problemu, mimo że bardzo by im się przydał. Trochę jak z kaskiem, panuje opinia że jest niepotrzebny/obciachowy, mało kto w kasku jeździ, ale niemal każdy zakłada ochraniacze na nadgarstki, tak jakby sprawność manualna była po stokroć ważniejsza od umysłowej.
Po co więc producent ma dodawać hamulec, skoro 3/4 kupujących takie rolki odkręci go zaraz po otwarciu pudełka, pozostali po tym jak usłyszą od równie niezorientowanego znajomego że hamulec to nieprzydatny szmelc dla nieumiejętnych manualnie, a tylko znikomy procent nauczy się jak prawidłowo z niego korzystać?
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: zico » sob stycznia 02, 2010 5:42

Trafiłeś w meritum sprawy z hamulcem. Właśnie przez to błędne echo, że nie potrzeba hamulca tak się to wszystko dzieje. Ale wiesz co? Z osób, które zaczynają jeździć jeszcze nie miałem chyba żadnej, która chciałaby zdjąć hamulec, oczywiście po krótkiej rozmowie. Kwestia wytłumaczenia i chyba przekazania wiedzy, do czego służy hamulec. Wierz mi, że właśnie z tego jestem bardzo zadowolony - że udaję się przekonać innych to po pierwsze, a po drugie, że po nauce (często uczyłem takie osoby) potrafią go bardzo dobrze wykorzystać. Oczywiście żaden później problem żeby go ściągnąć i uczyć się innych alternatywnych sposobów hamowania, ale na początek jest to idealne narzędzie. I w kwestii motorycznej - bezpieczeństwa i w kwestii psychicznej - nie boję się zacząć jeździć na rolkach :)
I tutaj Rollerblade myśli, zresztą straciłby w moich oczach wiele, jakby im nagle odbiło, że nie potrzeba hamulca. Ludzie w większości chcą się najpierw nauczyć jeździć, a nie w głowach inne alternatywy hamowania, które wymagają czegoś więcej niż tylko odepchnięcia.

Początkujący i ukierunkowany na slalom: rolki z hamulcem, jak np. Twister
Początkujący i ukierunkowany na szybką: rolki z hamulcem, jeśli jest usportowiony, to np. Speedmachine 90.

Właśnie m.in. z tych powodów Rollerblade jest liderem w rolkach dla początkujących czy fitness, konstruują rolki technicznie wręcz wspierające początkujących (hamulce, nisko osadzony środek ciężkości itp. itd.)

Tematu nie dzielę, ponieważ nawet dobrze jest poruszyć wątek prawidłowego doboru rolek dla osoby początkującej i ukierunkowanej na slalom uwzględniając te niuanse. No i bardzo lubię naprowadzać na dobry kierunek rozwoju, lepiej mieć porządny fundament niż chwiejny czubek góry lodowej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Agatha
Posty: 7
Rejestracja: pt stycznia 01, 2010 11:36
Moje rolki: X5
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

powerslide Cell FSK- dobry wybór???

Post autor: Agatha » ndz stycznia 03, 2010 12:52

Co powiecie o Rolkach powerslide Cell FSK na początek i za 410 zł ? Dobry wybór i cena ???
opis
Liner: Coolmax
Szyna: 243mm, UFS
Kółka: Freestyle Siydicate 80mm/84a
Łożyska: Powerslide 608 ABEC 7
Klamry: 2 klamry i rzep

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: powerslide Cell FSK- dobry wybór???

Post autor: zico » ndz stycznia 03, 2010 1:15

Jeśli Tobie nie przeszkadza, że nie ma hamulca to ok. Poszukaj na forum, bo już było dużo na temat tych rolek
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: jar-as » ndz stycznia 03, 2010 1:20

Mysle Panowie ze troche demonizujecie istnienie hamulca jak wyznacznik zastosowania rolki dla poczatkujacego .Czlowiek to takie stworzenie ktore nieswiadome istnienia danego urzadzenia nie potrzebuje go i tylko od tego jak sie podejcie do nauki jazdy ,takie beda efekty.Hamulec tak samo moze pomagac jak i wprowadzac zamieszanie .W czasach gdy nie bylo tel.kom radzilismy sobie bez nich dzisiaj stanowia i ulge i klopot.Takze moim zdaniem to przede wszystkim kwestia podejscia do tematu i psychiki. A pro pos widzial ktos z Was hamulec przy lyzwach i czy to ew . jesli takowy istnieje czego nie neguje bo swiat widzial juz różne dziwne rzeczy ,eliminuje wiekszosc lyzew jako sprzet dla poczatkujacych ?. Ponad to Zico wiem ze nie cenisz PS-a ale z calym szacunkiem ,argument w postaci kiepskich kol w Metro to zaden argument przy jakosci kol w Twisterze, nawet tym najnowszym. Dla pewnosci ,nie mam zadnych zwiazkow ,nawet emocjonalnych z PS-em ,zdecydowanie jestem wyznawca Swietego Graala :wink: ( przy okazji chetnie bym sie dowiedzial jakich to sporo wad ma ta swietosc ) a jedynie jestem wielce zawiedziony polityka RB ,bo jak widac mozliwosci maja spore, a wg.mnie kreca sie wokol wlasnego ogona .I szczerze mowiac nawet wygladem nie zachecaja , "lansu" to w nich nie widze, nawet w tych fioletowych :lol:

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: zico » ndz stycznia 03, 2010 1:56

PS jest dobry w jeździe szybkiej, reszta to taka sobie - raz dobrze, raz źle. W Rollerblade odwrotnie. W Metro są naprawdę kiepskie kółka, i nie porównuje ich przecież nawet do Hyper Concrete. Są po prostu słabe. Wiem, że mają coś zmienić w tym temacie. Skupiam się na tym, co jest od wielu lat. Twister w swojej poprzedniej wersji z 2003 roku jeszcze jako Tecnica nie zmienił się aż tak dużo. I w wielu oczach są rolkami idealnymi, szczególnie dla uczących się. Po co lepsze kółka? Bez sensu początkujący ma używać coś pokroju Hyper Concrete, jak mu wystarczą oryginalne i lepsze niż w Metro. Piszę o faktach i okiem osoby, która by zaczynała jeździć. Problem jest w tym, że jak się zdobywa umiejętności i używa się lepszego sprzętu, to traci się postrzeganie sprzętu dla tych, co zaczynają.

Co do hamulca - najlepiej zapytaj wielu osób, które uczyłem jeździć, co to znaczy umieć nim operować i ile razy ich uratował z opresji. Co do nauki, to wiem, co mówię, bo w tym siedzę non stop - uczę POCZĄTKUJĄCYCH. Tutaj jest taka zasada: nie biorę pod uwagę swoich umiejętności, tylko skupiam się na tych, którzy zaczynają jeździć. Porównanie do komórek jest nie na miejscu. To jest rozwój technologii i bezprzewodowej komunikacji, a nie podejście do elementarnej nauki jazdy. Czy laptopy zamieniły zeszyty w szkołach? Też tak mogę podejść do sprawy.

Rollerblade działa na wielu warstwach. Seba np. skupia się na specjalizacji i nie daje rady z produkcją czy z dostawami, więc wyobraź sobie wielkiego Rollerblade, który musi działać na wielu poziomach. To nie jest takie proste.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: [Początkujący] - rolki wygodne, trwałe, do slalomu

Post autor: jar-as » ndz stycznia 03, 2010 2:28

Absolutnie nic nie porownuje napewno nie Seba do RB bo to by byla glupota inna specyfika inna polityka czasami mniej lub bardziej zrozumiala a komorka to jedynia analogia do naszych przyzwyczajen i nastawienia a nie dotyczaca technologii uzytych .Ci ktorych uczysz zazwyczaj beda potrzebowac tego co im wpoisz i to mnie wcale nie dziwi,ja wypowiadam sie jako samouk i mi to ustrojstwo jedynie przeszkadzalo :wink: ,wg mnie to bylo przyzwyczajenie z hokeja i inaczej sobie nie wyobrazalem .
Moim zdaniem jesli juz probuje sie dzialac na wielu polach jak RB za co chwala to i tak trzeba umiec sie na cos zdecydowac a tak czy inaczej to co proponuje RB dla mnie pozostaje bezsensownym rozdrabnianiem sie .Nie potrafie zrozumiec filozofii wprowadzania X3 ,kwestia pozostania w segmencie a obnizona cena ? w zamian za klamre i szyne ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”