Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » śr kwietnia 09, 2014 8:42

Ehh no i przyszły do mnie dzisiaj rolki i w prawej coś lekko jest luźne bo na wybojach słychać jak coś uderza o coś. Odgłos ten zlokalizowałem przy łyżwie ale to olałem i już dzisiaj wybrałem się w pierwszą przejażdżkę. Przedtem pooglądałem całkiem sporo różnych filmików na ten temat na YT, no i warto wspomnieć że jakieś 6 lat temu jeździłem trochę na rolkach. Myślałem więc, że będę w stanie spokojnym tempem bez żadnego upadku pojeździć... myślałem. Rzeczywistość jak zwykle okazała się dla mnie nieco bardziej bolesna i już na wjeździe zaliczyłem glebę, bo dwa metry przed zorientowałem się że jest tam ledwie widoczny próg zwalniający. Jako że bałem się hamować hamulcem to jedyne co mi zostało to przejechać przez ten próg, prawie już przez niego przejechałem, ale problem zdaje się zrobił hamulec w rolkach i wywinąłem orła na siedzisko, przy tym wygiąłem sobie nadgarstek i teraz mam go zabandażowany i lekko boli, na szczęście nie spuchł, więc najprawdopodobniej nie ma złamania ale jednak mimo wszystko boli. Później przez jakiś czas jeździłem, aż do czasu kiedy to najprawdopodobniej na jakichś nierównościach upadłem drugi raz, tym razem do przodu na bark,lekko sobie obdarłem spodnie, więc mam nauczkę aby do nauki brać jakieś najgorsze stare spodnie. Mimo że cały czas stosowałem się do rad czyli nogi nisko ugięte itp. to i tak udało mi się upaść. Szkoda też rolek, na lewej rolce jest taki duży zdarty pasek plastiku i brzydko to wygląda.
Polecacie może jakieś poradniki do nauki albo coś takiego, bo póki co jestem dość zniechęcony, pierwsza i bardzo ostrożna jazda u już taka dosyć bolesna kontuzja. Lepszego asfaltu niż w Parku Świerklaniec, możecie sobie sprawdzić, to chyba nigdzie nie znajdę mimo że asfalt jest tam często popękany i zdarzają się jakieś wyboje itp.

Piotrek1986
Posty: 37
Rejestracja: śr marca 26, 2014 2:01
Moje rolki: Bont Jet 100/Twister 80

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Piotrek1986 » śr kwietnia 09, 2014 9:47

Daj spokój, że brzydko wygląda nie jeździsz dla ładnych rolek przecież, oby nic się nie połamało :)

Ja mogę zdać Tobie swoją relacje z pierwszej jazdy, która odbyła się mniej więcej rok temu. Wcześniej sporo jeździłem na łyżwach i myślałem sobie: "a co mi tam spokojnie będę śmigał od pierwszego razu jak "zawodowiec"" przecież wiem o co chodzi. Oczywiście rzeczywistość okazała się zupełnie inna i pierwszy przejazd był masakryczny. Fakt faktem upadków tragicznych nie miałem ale po pierwszej jeździe miałem dość wszystkiego. Każdy wybój i mały kamyczek czułem w stopach i kostkach, machanie rekami jak opętany w trakcie utraty równowagi też była częsta :) Minęły dwa dni i powiedziałem sobie, że muszę i nie ma przebacz ! no i druga jazda była o wiele lepsza i tak krok po kroczku miesiąc po miesiącu i progres widać było cały czas. Dodam, że miewałem problemy z odciskami, spuchniętymi kostkami i oczywiście otarciami po upadkach, które są nieuniknione w tej dyscyplinie. W tym roku zacząłem uczyć się techniki i ogólnie jazdy szybszej i już w marcu ogarnąłem 21km poniżej godziny na fitnesówkach. Czasy coraz lepsze frajda coraz większa i powoli przychodzą myśli o wystartowaniu w półmaratonie albo maratonie. Jeżeli naprawdę chcesz i masz silną wolę to wszystko przyjdzie z czasem. Co do swojej nauki wszystko ogarniałem sam i dzięki filmikom na YT. Najtrudniej jest zacząć i się przełamać później to czysta przyjemność :)

Pozdrawiam i wytrwałości życzę !!

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Pinnhead » czw kwietnia 10, 2014 12:33

A ja życzę wydania kilku dyszek na choćby podstawowy zestaw ochraniaczy :)
Jak nie upadniesz to się nie nauczysz. Natomiast niekoniecznie musi do tego boleć - kup ochraniacze. Kolana, nadgarstki, kask, łokcie. W kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego podczas nauki podstawowych podstaw.
Powodzenia.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » czw kwietnia 10, 2014 12:04

Jakieś ochraniacze właściwie mam, tyle że śpieszyłem się i nie miałem czasu ich poszukać. Osobiście jako najważniejsze uznałbym ochraniacz na nadgarstki ale następnym razem ubiorę wszystkie, w sumie czy kask aż tyle daje, chyba nie upada się zbytnio na głowę?

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Hell'O'Kitty » czw kwietnia 10, 2014 12:49

Witam.

Kask nic nie daje.
Dopóki nie upadniesz.
Mój jest już porysany, bo 8-9 letnia dziewczynka na rowerku zajechała mi drogę.
Nie miałem szans na żaden manewr.
Teraz mam porysany kask, ale nieporysaną głowę.

Wybór należy do Ciebie.
Obrazek

Z pozdrowieniami,
H'O'K

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » czw kwietnia 10, 2014 6:42

Zauważyłem właśnie, że uważa 2 kołach kiedy wprawiam je w ruch słychać taki jakby chrobot cos jakby do łożyska dostali się trochę piasku. Czy to może być niebezpieczne? Coś należy z tym zrobić czy to normalne? Nie chodziłem po żadnej ziemi żeby mógł się tam dostać piasek.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Pinnhead » czw kwietnia 10, 2014 9:13

Rozebrać, wyczyścić, przesmarować, złożyć do kupy i jeździć. Czasem może się dostać jakiś pył z drogi czy coś. Jak pojeździsz po mokrym to z wodą wlatuje.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » pt kwietnia 11, 2014 10:44

Są może na forum jakieś poradniki jak to przeczyścić i rozebrać? Czy to konieczne? Czy po każdym jeżdżeniu kiedy tylko usłyszę takie dźwięki będę musiał czyścić łożyska?

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Pinnhead » pt kwietnia 11, 2014 10:57

Jak konserwować łożyska znajdziesz na forum, w szukajke wpisz smarowanie łożysk albo czyszczenie łożysk. Na googlach też tego sporo.
Nie musisz czyścić łożysk ale pamiętaj, że pył i drobinki piasku, które w środku chroboczą, niszczą powoli łożyska. Po jakimś czasie je zajedziesz a wtedy wymiana pozostanie. Kwestia czy cię stać na wymiany zużytych łożysk czy chcesz maksymalnie wydłużyć ich żywotność.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » pt kwietnia 11, 2014 1:33

Ok wszystko znalezione, od strony teoretycznej już chyba wszystko wiem. Jeszcze pytanie: na jak długo starczy mi taki smar <nie podajemy linków>/smar-lt43-20ml-do-loz ... 25746.html bo zastanawiam się czy kupić od razu jakąś większą ilość, czy taka tubka spokojnie wystarczy na 2-3 lata. Jak często się czyści te łożyska i jak dużo daje się tego smaru?

Awatar użytkownika
Hell'O'Kitty
Czterokółkowiec
Posty: 82
Rejestracja: ndz czerwca 30, 2013 8:11
Moje rolki: Rollerblade Spark TR 80
Jeżdżę od: 13 kwie 2012
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Hell'O'Kitty » pt kwietnia 11, 2014 2:36

Witam.

ŁT-43 spokojnie wystarczy do nieprofesjonalnych zastosowań.
Można go kupić w każdym sklepie metalowym i chemicznym.
Tubka wystarczy Ci na kilka dekad, do łożyska po wyczyszczeniu pakujemy maksymalnie ziarnko grochu smaru.
Reszta i tak by Ci ściekła po pierwszej jeździe, co skutkowałoby obklejeniem łożysk i kółek wszelkim syfem jaki byś spotkał na swej drodze :P

Z pozdrowieniami,
H'O'K

doc_strus
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: sob lutego 22, 2014 3:06
Moje rolki: FR2
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: doc_strus » pt kwietnia 11, 2014 4:07

Smar i wszelkiego rodzaju oliwki starczają na bardzo długo bo daje się tego niewiele do smarowania, nie kupuj większej ilości. Lepiej kupić np smar, buteleczkę finish line, może być wazelina techniczna i wypróbować sobie co najbardziej Tobie podchodzi (oczywiście nie mówię o konsumpcji ;), dobrze serwisowane łożyska spokojnie przetrwają kilka lat i nie ma co się bać czyszczenia i smarowania, jak człowiek dojdzie do wprawy to poniżej 30 minut spokojnie zrobi wszystkie łożyska.

Pamiętaj:
oliwki i oleje 1-2 kropli max
smary ziarnko grochu i to takie małe ziarnko ;)
czyść co 10h jazdy lub 200km

jak będziesz tak serwisował to łożycha pociągną dłużej niż role

matess
Posty: 20
Rejestracja: sob kwietnia 05, 2014 3:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: matess » pt kwietnia 11, 2014 5:06

Jeszcze tylko jak wydobyć łożyska z kółek i jak je otworzyć bo tutaj nie mają uszczelki c ringowej tylko wiele takich krótkich pasków.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Pinnhead » pt kwietnia 11, 2014 5:14

Tazn przy oliwkach 10h lub 200km. Przy smarach jak zauważysz chrobotanie ;) Nie ma sensu się bawić i naprawiać jeśli dobrze działa. Smary tak łatwo nie znikają z łożysk jak oliwki.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Rolki do 300zł+- stopa 30cm.

Post autor: Pinnhead » pt kwietnia 11, 2014 5:26

Wyciąganie łożysk z kółek - zależnie jakie masz tulejki:
1) Jeśli masz tulejki wchodzące między ośkę a łożysko (taki dodatkowy rancik w miejscu na ośkę w łożysku) to:
https://www.youtube.com/watch?v=s9o_4F6hnsw

2) Jeśli masz tulejki nie wchodzące do łożysk, kółko kładziesz na otwartym imadle itp - żeby łożysko mogło swobodnie wypaść pod kółko, wkładasz od góry imbus w miejsce po ośce, musisz zachaczyć go o rant łożyska - NIE O BLASZKĘ - i wybijać stukając z wyczuciem lekkim młoteczkiem czy jak w moim przypadku kombinerkami. Trzeba uważać aby imbus nie ześlizgnął się z rantyu na blaszkę/dekielek łożyska.

wyjmowanie dekielka z łożyska jeśli łożyska na zatrzaski a nie zawleczkę: (trzeba później takie łożysko założyć stroną otwartą do wewnątrz koła
https://www.youtube.com/watch?v=69hFBOXRup8

Jest też metoda zegarmistrzowska czyli delikatne odginanie zatrzasków. Co kto lubi.
Ostatnio zmieniony pt kwietnia 11, 2014 5:29 przez Pinnhead, łącznie zmieniany 1 raz.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”