Obliczenia

O wszystkim, co przyjdzie Wam do głowy:) / Off-topic discussions - talk about any non-skating topics you want

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
palmer
Posty: 31
Rejestracja: wt kwietnia 29, 2008 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Obliczenia

Post autor: palmer » pn czerwca 02, 2008 3:17

W wolnym czasie lubię sobie coś policzyć.

Na aktualnych rolkach z kołami 84 mm osiągam maksymalnie 29,4 km/h, proszę o weryfikację następujących obliczeń:

po przejściu na koła 100 mm zwiększę średnicę o (100-84)/84 = 16 / 84 = 0,19 =~ 19 %
czy w takim razie mogę oczekiwać zwiększenia maksymalnej prędkości o 19% tj. ~5,59 km/h do ~34,99 km/h (z wiatrem w plecy może nawet pełne 35km/h) ?

:?: :wink:
And it is in the humble opinion of this narrator that this is not just "Something That Happened." This cannot be "One of Those Things...”

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: Toudi » pn czerwca 02, 2008 3:31

Średnio się na tym znam ale gdyby to była taka liniowa zależność, to kolarze ścigali by się na welocypedach z tymi wielkimi kołami. Poza tym, większe koła są cięższe. W związku ze średnicą, na pewno lepiej pokonują nierówności ale to nie przekłada sie na 19% wyższą prędkość.

Gdzieś niedawno (jakieś 2 tygodnie) był podobny wątek o porównaniu czasu maratonu na różnej wielkości kołach.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
michał1990
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 777
Rejestracja: wt sierpnia 29, 2006 8:05
Moje rolki: powerslide c
Jeżdżę od: 04 lip 1998
Lokalizacja: warszawa - ursynów
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: michał1990 » pn czerwca 02, 2008 4:33

duzo zalezy od sily odbicia i ilosci przejechanych km:)
Niektorzy na fitnessach smigaja i po 40km/h
Pozdrawiam
Michał Machowski

Nightskating Warszawa (www.nightskating.waw.pl)
Warszawskie Stowarzyszenie Rolkarskie Polskater
Rollschool - szkoł jazdy na rolkach i wrotkach (www.rollschool.pl)
Rolkowa MapaWarszawy - www.rolkowamapa.pl


Awatar użytkownika
palmer
Posty: 31
Rejestracja: wt kwietnia 29, 2008 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: palmer » pn czerwca 02, 2008 10:49

Dzięki za info, to mi daje dużo do myślenia, skoro na fitnesach można uderzyć w 40 to czas na pogłębioną pracę nad regular pushem i odstawienie w sferę sennych marzeń under pusha, praca, praca i jeszcze raz praca - nie pompowanie wielości kólek
And it is in the humble opinion of this narrator that this is not just "Something That Happened." This cannot be "One of Those Things...”

Awatar użytkownika
Ariel
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1124
Rejestracja: wt sierpnia 09, 2005 2:56
Moje rolki: 4x110 Powerslide TripleX C2
Jeżdżę od: 01 lip 2005
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: Ariel » pt czerwca 06, 2008 4:19

W miarę wzrostu prędkości opór powietrza rośnie coraz szybciej, bardziej niż liniowo. Jeśli jeździsz taki wyprostowany jak na avatarze, to za szybko nie pojedziesz :idea: jeśli chcesz jeździć szybciej pochyl się trochę i wydłuż krok.
Miłość wzrasta poprzez miłość

krzysztof_plich
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 174
Rejestracja: pn marca 17, 2008 10:29
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: krzysztof_plich » pt czerwca 06, 2008 8:53

palmer pisze:Dzięki za info, to mi daje dużo do myślenia, skoro na fitnesach można uderzyć w 40 to czas na pogłębioną pracę nad regular pushem i odstawienie w sferę sennych marzeń under pusha, praca, praca i jeszcze raz praca - nie pompowanie wielości kólek
40 na fitnes tylko tyłem bo do przodu na krótkiej płozie jest nudno :bounce: klasyczny push jest spoko :) co do pompowania to razem z wielkością idzie twardość a to daje ci większą żywotność i w ciepłe dni nie kleisz sie do asfaltu :shock: jak zaczniesz śmigać na 84/84A to już jest optymalnie w gorący dzień nawet 85 jest wskazane elo :mrgreen:

Ariel pisze:W miarę wzrostu prędkości opór powietrza rośnie coraz szybciej, bardziej niż liniowo. Jeśli jeździsz taki wyprostowany jak na avatarze, to za szybko nie pojedziesz :idea: jeśli chcesz jeździć szybciej pochyl się trochę i wydłuż krok.
no i do tego uwolnij się z ochraniaczy kolanowych (prosi się nie przewracają) tylko protektory na ręce :pirat: ogol nogi (żart) :alien: nałóż kask :viking: a plecak to bardziej na piknik niż na robienie życiówek :wink: jak masz możliwość odkręcenia płozy i przymocowania czegoś w rodzaju 5x80mm lub 5x84mm to zrób to i wkrocz do matrixa :colors: nie musisz zaras śmigać na setkach 8) polecam "Mogema dual box" na rozstawie 165 !!!TANIOŚĆ RADOŚĆ!!! :P pozdro

]
Impreza na rolkach - http://marathon.poznan.pl/

kiewicz
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 139
Rejestracja: wt października 25, 2005 6:39
Jeżdżę od: 02 sty 2005
Lokalizacja: Katowice

Re: Obliczenia

Post autor: kiewicz » pn czerwca 09, 2008 11:30

krzysztof_plich pisze:jak masz możliwość odkręcenia płozy i przymocowania czegoś w rodzaju 5x80mm lub 5x84mm to zrób to i wkrocz do matrixa :colors: nie musisz zaras śmigać na setkach
Przecież na tym nikt nie jeździ... jak już to 4x90. A skok z 4x84 na 4x100 to za duży skok.

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obliczenia

Post autor: Janusz » pn czerwca 09, 2008 12:26

Pyter pisze: A skok z 4x84 na 4x100 to za duży skok.
Dlaczego? Co się tak zmienia?

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: Toudi » pn czerwca 09, 2008 1:04

Ja przesiadłem się z 80 na 100 i co najbardziej odczułem, to długość płozy, która pogarsza manewrowość, powoduje kłopoty z hamowaniem - to chyba częściowo z powodu jednak znacznie większych prędkości i momentowi żyroskopowemu takich wielkich kół.

Pewnie też i technika jazdy na takiej nagłej przesiadce cierpi ale nie oszukujmy się - tylko niektórzy tutaj dysponują techniką, którą warto naśladować a reszta szaraków jeździ, jak może.

Nie chcę nikogo urazić - siebie mam głównie na myśli a mimo to jakoś nie wspominam okresu po przesiadce na 100 jako katorgi. Ale jednak trzeba rolkami na kółku 78-80 mm posługiwać sie w miarę swobodnie przed przesiadką - przynajmniej nie mieć problemu z wykrzywianiem się nogi w kostce na boki podczas jazdy.

W sumie jednak Pyter ma rację i ideałem byłoby stopniowo zwiększać długość płozy i średnicę, jednak to kosztowna zabawa. Jeśli masz możliwość wymiany płozy w swoich rolkach, to możesz kupić np 4x90 albo 4 x 84 i pojeździć sezon przed zakupem jeszcze większych.

Inna sprawa, że aby jeździć sobie po osiedlach czy alejkach w parku na takich kołach, to trzeba już naprawdę świetnie sobie radzić, bo to już raczej nie jest prędkość ani zwrotność dostosowana do takich warunków. Jeśli w takich warunkach jeździsz najwięcej i nie chcesz albo nie możesz mieć 2 par rolek, to raczej 4x 100 sobie daruj, bo to sprzęt raczej na szosę albo tor.
Pozdrawiam
Piotr

kiewicz
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 139
Rejestracja: wt października 25, 2005 6:39
Jeżdżę od: 02 sty 2005
Lokalizacja: Katowice

Re: Obliczenia

Post autor: kiewicz » pn czerwca 09, 2008 7:30

Janusz pisze:
Pyter pisze: A skok z 4x84 na 4x100 to za duży skok.
Dlaczego? Co się tak zmienia?
Wyżej stoisz, dużo dłuższa płoza a to naprawdę dużo jeśli ktoś jest słaby technicznie.

Awatar użytkownika
palmer
Posty: 31
Rejestracja: wt kwietnia 29, 2008 9:38
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: palmer » pt czerwca 13, 2008 9:17

nie, no naprawdę dzięki - nie sądziłem, że po tych infantylnych obliczeniach otrzymam tyle rad :D chociaż widzę, że ilu rolkarzy tyle koncepcji :twisted: w każdym razie wstrzymam się jednak z setkami bo pierwszy raz na rolkach stałem rok temu, ale muszę kupić coś z jednorodną metalową szyną (bo mam file nighthawki z tym patentem z rozdzielonymi dwoma grupami po dwa koła na kompozycie - zwiększa zwrotność, ale podejrzewam że obniża siłę odbicia, musi być coś za coś)
And it is in the humble opinion of this narrator that this is not just "Something That Happened." This cannot be "One of Those Things...”

Awatar użytkownika
romanwrotkarz
Ścigant 4x110mm
Posty: 366
Rejestracja: pt września 08, 2006 9:33
Jeżdżę od: 25 gru 1959
Lokalizacja: Ząbki
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: romanwrotkarz » ndz sierpnia 31, 2008 4:47

Wymyślcie prosty a miarodajny test porównawczy na 80,90, 100 i 110mm kółka.
Oblczenia można w dowolny sposób zmanipulować i doprowadzić do mylących wniosków. :o
3 kółkowiec 100mm
http://www.lyzwyszybkie.republika.pl
Łyżwiarz - rolkarz

Awatar użytkownika
wełek
Prześcigant 4x110mm
Posty: 435
Rejestracja: ndz lipca 25, 2004 7:16
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tomaszów lubelski
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: wełek » pn września 01, 2008 8:28

Wymyślcie prosty a miarodajny test porównawczy na 80,90, 100 i 110mm kółka.
Oblczenia można w dowolny sposób zmanipulować i doprowadzić do mylących wniosków.
A może autor posta postara się i wymyśli jakiś test bo przypuszczam że wielu ludzi nie chce sie zajmować głupotami , a z tego co widze na forum to masz czas bo tyle postów chyba ktoś chce byc najbardziej aktywnym użytkownikiem forum :evil: .

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Obliczenia

Post autor: Marek » pn września 01, 2008 9:16

wełek pisze:
Wymyślcie prosty a miarodajny test porównawczy na 80,90, 100 i 110mm kółka.
Oblczenia można w dowolny sposób zmanipulować i doprowadzić do mylących wniosków.
A może autor posta postara się i wymyśli jakiś test bo przypuszczam że wielu ludzi nie chce sie zajmować głupotami , a z tego co widze na forum to masz czas bo tyle postów chyba ktoś chce byc najbardziej aktywnym użytkownikiem forum :evil: .

sama prawda jak ktos sie zna na wszystkim to nie zna sie na niczym boje sie otwierac lodowke

Awatar użytkownika
romanwrotkarz
Ścigant 4x110mm
Posty: 366
Rejestracja: pt września 08, 2006 9:33
Jeżdżę od: 25 gru 1959
Lokalizacja: Ząbki
Kontakt:

Re: Obliczenia

Post autor: romanwrotkarz » pn września 01, 2008 11:00

palmer pisze:W wolnym czasie lubię sobie coś policzyć.

Na aktualnych rolkach z kołami 84 mm osiągam maksymalnie 29,4 km/h, proszę o weryfikację następujących obliczeń:

po przejściu na koła 100 mm zwiększę średnicę o (100-84)/84 = 16 / 84 = 0,19 =~ 19 %
czy w takim razie mogę oczekiwać zwiększenia maksymalnej prędkości o 19% tj. ~5,59 km/h do ~34,99 km/h (z wiatrem w plecy może nawet pełne 35km/h) ?

:?: :wink:
Przykład obliczeń
http://henkh.org/rolschaatswiel/RollLoss.html

Obrazek
3 kółkowiec 100mm
http://www.lyzwyszybkie.republika.pl
Łyżwiarz - rolkarz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czas wolny / Free time”