Jaka różnica?

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka różnica?

Post autor: Agent_L » pt maja 22, 2009 8:03

Oznaczenie ABEC na łożyskach jest całkowicie bez znaczenia w rolkach.
Już tu kiedyś wyliczaliśmy że aby przekroczyć limit ABEC-1 musiałbyś jechać około 300km/h.

A moja prywatna opinia jest taka że przeciętnemu użytkownikowi najwygodniej kupować bezABECowe łożyska za 1zł/sztuka (16zł komplet na OBIE rolki) i traktować je jako jednorazówki. Albo też zacząć na nich eksperymenty z czyszczeniem i smarowaniem, bez strachu przynajmniej : )

Tak więc kupując rolki całkowicie zignoruj jakie mają łożyska, bo po pierwszym deszczu ABEC-9, 7 i 5 będą takie same. Zardzewiałe.


Z markowymi rolkami jest tak że możemy je polecac w ciemno, bo wiadomo że wszystkie produkty są dobre. Z Tempishem nie jest tak że ma wyłącznie chłam. Problem polega na tym że ZDARZA się chłam, więc trzeba by dokładnie zbadać każdy model by oddzielić ziarno od plew. A i pewnie w ramach jednego modelu w trakcie produkcji wychodzą coraz bardziej "zoptymalizowane kosztowo" serie.
Nie powiemy że Tempish to NA PEWNO chłam. Ale nie możemy też powiedzieć że Tempish to NA PEWNO dobre rolki, więc uważaj się za ostrzeżonego i czekamy na Twoją opinię o tym sprzęcie : ).

Jak Cię ogranicza budżet to jest tylko jedna rada. Kup wygodne. Nawet jak ściachasz szybko kółka a łożyska się rozpadną to i tak będziesz miał więcej frajdy niż cierpiąc ze świadomością posiadania ABECów 9.
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

kangoo
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 20, 2009 11:48

Re: Jaka różnica?

Post autor: kangoo » pn maja 25, 2009 10:03

no myślę, że jak się nie ryzykuje to się nie ma. jeśli kupie tempish to podzielę się z wami opiniami jak sie jeździ i jak z wytrzymałością. a może się jeszcze wstrzymam tydzień (choć miałem kupić szybko). jakaś wyprzedaż może się trafi :) dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi. jeśli chodzi o łożyska to mam jasny obraz :) i to mi się podoba, bo lubie wiedzieć co bedę miał pod nogami. pozdro i dzięki jeszcze raz.

p_rafal
Posty: 23
Rejestracja: czw kwietnia 09, 2009 8:57

Re: Jaka różnica?

Post autor: p_rafal » pn maja 25, 2009 3:41

Agent_L pisze:Oznaczenie ABEC na łożyskach jest całkowicie bez znaczenia w rolkach.
Już tu kiedyś wyliczaliśmy że aby przekroczyć limit ABEC-1 musiałbyś jechać około 300km/h.
A zastanawialiście się skąd się wzięły te limity dla poszczególnych ABEC'ów? Weźmy 2 łożyska tej samej firmy. ABEC 3 i ABEC 5 --> ABEC 5 będzie miało prawdopodobnie większą 'szybkość maksymalną' od 'trójki'. Z czego to wynika?
Czyżby z tego, że ABEC 5 ma mniejsze opory toczenia |precyzja|więcej kulek w środku| co pozwala rozwinąć większą szybkość? Czy może ABEC 5 jest z lepszego jakościowo materiału wykonane?

I jeśli rzeczywiście nie ma różnicy między łożyskami, to dlaczego to dlaczego do np. RB Twister nie montują łożysk CX ABEC 1?

EDIT: Jeździłem po mokrym asfalcie i nic mi nie zardzewiało... :?: (rolki schlastane po sam szczyt cholewki)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jaka różnica?

Post autor: zico » pn maja 25, 2009 3:55

p_rafal pisze:A zastanawialiście się skąd się wzięły te limity dla poszczególnych ABEC'ów? Weźmy 2 łożyska tej samej firmy. ABEC 3 i ABEC 5 --> ABEC 5 będzie miało prawdopodobnie większą 'szybkość maksymalną' od 'trójki'. Z czego to wynika?
Czyżby z tego, że ABEC 5 ma mniejsze opory toczenia |precyzja|więcej kulek w środku| co pozwala rozwinąć większą szybkość? Czy może ABEC 5 jest z lepszego jakościowo materiału wykonane?
Mniejsze opory toczenia wynikające z większej precyzji wykonania łożyska, a w szczególności bardziej kulistych kulek.
Oczywiście jedna ważna uwaga: ta sama seria łożysk i producent.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Jaka różnica?

Post autor: jar-as » wt maja 26, 2009 8:43

p_rafal pisze: A zastanawialiście się skąd się wzięły te limity dla poszczególnych ABEC'ów? Weźmy 2 łożyska tej samej firmy. ABEC 3 i ABEC 5 --> ABEC 5 będzie miało prawdopodobnie większą 'szybkość maksymalną' od 'trójki'. Z czego to wynika?
Czyżby z tego, że ABEC 5 ma mniejsze opory toczenia |precyzja|więcej kulek w środku| co pozwala rozwinąć większą szybkość? Czy może ABEC 5 jest z lepszego jakościowo materiału wykonane?

I jeśli rzeczywiście nie ma różnicy między łożyskami, to dlaczego to dlaczego do np. RB Twister nie montują łożysk CX ABEC 1?

EDIT: Jeździłem po mokrym asfalcie i nic mi nie zardzewiało... :?: (rolki schlastane po sam szczyt cholewki)
Pierwsza sprawa to efekt marketingowy powiedz wiekszosci ze ma ABEC 1 kto to kupi ?
Druga jakosc kulki w kulce :wink: i material z jakiego jest zrobiona kulka i wieniec bo i wieniec ma tu spore znaczenie i dlaczego jedne rozpoadaja sie po miesiacu a drugie wytrzymuja kilka sezonow . Ktos gdzies proponowal kupno lozysk po 1 zl bez przejmowania sie nomenklatura ,co dla mnie jest osobiscie skrajnym przypadkiem ale jesli jest to firma No Name to faktycznie caly ten szum o abec i sq mozna miedzy bajki wlozyc .Natomiast sprobuj kiedys zalozyc bylejakie abec 7 czy sq9 a potem np abec5 czy 3 ale SKF-a i napisz czy byla roznica .... ja sprobowalem :wink:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”