Wrotki czy rolki?

O wszystkim, co przyjdzie Wam do głowy:) / Off-topic discussions - talk about any non-skating topics you want

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Henryk
Posty: 45
Rejestracja: czw lutego 12, 2004 1:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Wrotki czy rolki?

Post autor: Henryk » czw lutego 12, 2004 10:50

Witam
Mam pytanie jak to jest z nazewnictwem. Dawno temu jeździłem na czymś co się nazywało wrotkami, ale to miało dwa rzędy kółek. Tymczasem rolki posiadają pojedynczy rząd kółek. Jak widzę Stowarzyszenie Sportów Wrotkarskich organizuje "wrotkarskie piątki", podczas których udzielane są porady jazdy na rolkach...
Albo wrotki i rolki są synonimami, albo coś tu jest nie tak.
Możecie mnie koledzy oświecić? :roll:

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » pt lutego 13, 2004 1:28

Witam! Też się dziwię dlaczego tak, ale wiem na pewno, że termin "rolki" oraz "łyżworolki" został wprowadzony do słownika polskiego około 10 lat temu. Byłoby to nie dziwne, ale jest to słowo nieoficjalne. Muszę gdzieś poszperać w papierach, mam nawet artykuł, w którym autor używa terminu "łyżworolki" jako pierwszy. Na pewno nie brzmiałoby dobrze "łyżworolkarskich", takie słowo nieotarte o ucho. Rolkarskich już lepiej, ale nie jest słowo oficjalne. Tutaj się doszukuje przyczyn nazewnictwa. Być może prawda jest inna, ale poszukam artykuł i opiszę dokładniej.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
ALAN54
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 913
Rejestracja: czw stycznia 29, 2004 8:43
Jeżdżę od: 15 sie 2001
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontakt:

Post autor: ALAN54 » ndz lutego 22, 2004 2:47

Jak widzę kogoś na wrotkach to mu mówię że ma zesute rolki, bo ktoś mu kółka obok siebie poprzykręcał. Anglicy wybrnęli z tego nazywając sprzęt "Inlineskate" czyli skejty liniowe. Myślę, że łyżworolki bo nawiązują do podobieństwa konstrukcyjnego i techniki jazdy a w skrócie rolki i już. PZDR ALAN54

KosmaTL

nazewnicto rolek

Post autor: KosmaTL » śr lipca 28, 2004 2:15

Witam ja jestem zawodnikiem i wszystko jeest tak ze polski związek jest wrotkarski ale zawodnikom bardzoej pasuje słowo rolki wszsycy posługoja sie tym wyrazem 8) 8) 8) i ja mysle ze pasuje tolepiej niz wrotki poniweaz wrotki sa przestarzalym sprzetem a łyzworolki to nie pasuje bo na rolkach jak wczesniej ktos przedsatwil jezdzi sie podobnie jak na lyzwach a ja opowiadam ze wcale nie na rolkach mozna jezdzc na wiele sposobow sa rozne techniki i wszystko mozna na nich zrobic a na łyzwach nie oki koncze bo nikomu sie nie zechce czytac tego co napisałem pozdroofffka zico odezwij sie od czsu do czasu
:P :P

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » śr lipca 28, 2004 4:36

Znalazłem artykuł.
"Sukces" rok 1992, autor Jerzy Zegarliński.

Cytat z wykładu:

"Zanim w najbliższym czasie nowy rodzaj wrotek zaleje rynek nad Wisłą, przydałoby się znaleźć jakąś ich zręczną nazwę w języku polskim. Amerykanie nazywają je "in-line skates" lub "rollerblades". Pierwsze określenie tłumaczy się jako wrotki liniowe lub rzędowe, drugie jeszcze gorzej, bo jako rolkoostrza. Wprowadziłem termin "łyżworolki". Po pierwsze poprzez podobieństwo wyglądu, sposobu jazdy i przez genezę łączącą je z poczciwymi łyżwami. Po drugie przez analogię do funkcjonującego już w naszym języku terminu "nartorolki". Czy termin się przyjmie, pokaże czas"

Koniec cytatu.

Termin "łyżworolki" pojawiał się często naprzemiennie z "rolkami" w czasopismach "Ślizg", firmy dystrybujące rolki używały określenia "łyżworolki" w czasopismach, cennikach i ofertach.

Rolki brzmi lepiej - krócej, ale nie zawsze rzeczowo;) Rolka papieru toaletowego np. Kto w temacie ten wie, kto nie - wtedy lepiej mówić łyżworolki.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czas wolny / Free time”